25.01.2016, 00:00

Ivan Mikloš: Bez reforiem to nepôjde

 Ivan Mikloš: Bez reforiem to nepôjde

Zlé správy sú atraktívnejšie ako dobré, preto aj tento rok v súvislosti s práve skončeným Davoským fórom omnoho viac rezonovali čísla neziskovej organizácie Oxfam o náraste príjmovej a majetkovej nerovnosti vo svete ako pozitívne správy o rýchlom poklese extrémnej chudoby. Kým v roku 1990 žilo až 37 percent svetovej populácie v extrémnej chudobe (asi 2 miliardy ľudí), v roku 2015 to už bolo len okolo desať percent (asi 700 miliónov). Je to, samozrejme, stále veľa, ale pokles je enormný. Ak by sa za posledných 25 rokov nezmenila miera extrémnej chudoby, dnes by v nej žilo o 2 miliardy viac ľudí, ako je realita. Aj to sú výsledky globalizácie, nielen nárast príjmových a majetkových rozdielov. Vďaka globalizácii sa 2 miliardy ľudí vymanili z extrémnej chudoby.

Tento nesporne pozitívny vývoj je však na druhej strane aj jedným z dôvodov rastu záujmu o ilegálnu migráciu do bohatých krajín Európskej únie. Dôvod je prostý – ľudia žijúci v extrémnej chudobe si nemôžu dovoliť zaplatiť 3-až 5-tisíc dolárov prevádzačom za to, že ich do Európy prepravia. Ako však narastá počet a podiel ľudí, ktorí sa z extrémnej chudoby vymanili, tak rastie aj možnosť zrealizovať si sen o lepšom (často skôr ľahšom) živote.

Pod tlakom nezvládnutých problémov narastá v Európe uvedomenie si potreby konať, stále je to však nedostatočné. Už je vôľa urobiť potrebné kroky k efektívnej ochrane hraníc, už sa rozlišuje medzi ekonomickými a humanitárnymi utečencami, no stále je to málo. Ešte treba vyriešiť najmenej dva problémy – tým prvým je mechanizmus zdieľania nákladov a participácie na ochrane spoločnej vonkajšej hranice a na riešení humanitárnych migrantov (nemusia to byť nevyhnutne len kvóty, tie zjavne nefungujú) a tým druhým, ešte ťažším, sú potrebné reformy vo fungovaní európskeho sociálneho modelu. A tu bude hlavný problém.

Ako uvádza štúdia MMF prezentovaná práve v Davose, migranti môžu znamenať nielen náklady a hrozby, ale aj rozvojové príležitosti. Podľa MMF už v tomto roku povedie prílev migrantov k vyššiemu ekonomickému rastu v EÚ 28 o 0,13 percenta, v Nemecku o 0,3 percenta, vo Švédsku o 0,4 percenta a v Rakúsku dokonca o 0,5 percenta. Obávam sa, že MMF to maľuje pekne naružovo. Ak z dôvodu nezvládnutého prílevu migrantov padne Schengen, tak vplyv bude negatívny a nie pozitívny. MMF má však pravdu v tom, že imigrácia bude mať pozitívny vplyv,„ak budú imigranti úspešne integrovaní na trhu práce“. A sme znovu pri reformách – bez nich to nepôjde.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.