28.01.2015, 00:00

Píše Jozef Mihál: Podnikateľská hitparáda

Jozef Mihál. Snímka: TASR/Martin Baumann
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Byť podnikateľom na Slovensku, neviem čomu sa v roku 2015 viac radovať.

Na výber je toho dosť. Napríklad:

Zavedenie daňových licencií. Pár rokov dozadu ste si založili jednoosobovú s. r. o. a stali ste sa platcami DPH. Teraz ste ako majiteľka s. r. o. a súčasne zodpovedná matka na rodičovskej dovolenke. Pochopiteľne, máte nulový zisk – ale musíte Kažimírovi zaplatiť 960 eur. Nech, veď rodičovský príspevok vám vláda od januára zvýšila presne o nula eur.

Zohľadnenie strát z minulých rokov. Nikoho nezaujíma, že produkt vašej firmy začne zarábať až o tri – štyri roky. Máte zlý podnikateľský plán – mali ste si založiť stánok s hamburgermi.

Postavili ste si administratívnu budovu či kúpili malý penzión? Po novom budete odpisovať nie 20, ale 40 rokov. Váš aktuálny ročný zisk sa tak vlastne zvýši o 100 percent. Ten Kažimír je génius.

Počuli ste už niečo o transferovom oceňovaní? Nie? To je dobre, nevedomým sa ľahšie zaspáva.

Darí sa vám, a tak si beriete si zamestnancov cez agentúru? Väčšiu hlúposť ste nemohli urobiť. Zákonník práce sa znova sprísňuje. Inšpektorát práce u vás bude na návšteve trikrát do mesiaca.

Počuli ste o znížení zdravotných odvodov? Aha, ste živnostník. Ak to neviete, ste nepriateľom súčasnej vlády. Vám sa odvody znova zvyšujú.

Hovoríte, že zníženie zdravotných odvodov sa týka vašej firmy a vašich zamestnancov? Aha. Ale vy zamestnancom platíte 700 – 800 eur mesačne? Robíte chybu. Zníženie zdravotných odvodov sa týka len zamestnancov s príjmom do 570 eur mesačne. Mali by ste vašim zamestnancom platy znížiť – len tak ušetríte na odvodoch.

Máte vo firme len jedného dohodára – ktorý robí z domu – a inak žiadnych zamestnancov? Aj vás sa týka pracovná zdravotná služba (PZS). Za úvodný projekt PZS dáte okolo 100 eur a potom už „len“5 – 10 eur mesačne za toho dohodára. Že ho okamžite prepustíte: výborný nápad... Len ho nezabudnite včas odhlásiť zo Sociálnej poisťovne – inak dostanete pokutu 2000 eur...

Mimochodom, PZS na Slovensku už povinná bola – od roku 2006(minister Zajac) do roku 2011(minister Uhliarik). Dalo to dosť námahy, ale v roku 2011 sa nám (SaS) podarilo tento nezmysel zrušiť. Hoci sme z opozície znovuzavedenie PZS úspešne brzdili až do roku 2014 – od 1.1.2015 je, žiaľ, znova tu. Tak si to dobré zdravie v novom roku užívajte.

Je radosť podnikať – ale nie na Slovensku.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.