Dobre si spomínam, koľko žlče napľul najväčší sociálny demokrat, keď sme zvýšili DPH o jeden percentuálny bod, z 19 na 20 percent. Pre zvýšenie DPH sa v júli 2010 rozhodli naši koaliční partneri z dôvodu osempercentných deficitov, ktoré zanechal práve Robert Fico. To znamená, výdavky štátu boli vyššie ako príjmy o osem percent HDP. Ak to prepočítame na príjmy štátu (a nie na HDP), boli výdavky o viac ako tretinu vyššie než príjmy. Takýto husársky kúsok dokážu fakt len socialisti, ktorí sa oveľa radšej venujú prerozdeleniu hodnôt ako ich tvorbe.

My v SaS sme sa, žiaľ, nechali našimi koaličnými partnermi uvariť, čo dnes hodnotím ako začiatočnícku chybu, a naveľa, naveľa sme so zvýšením DPH nakoniec súhlasili. Avšak len za tej podmienky, že hneď ako klesne deficit pod 3 percentá, vráti sa DPH späť na 19 percent. Trvali sme na tom, aby bol tento automatický princíp zapísaný priamo v zákone, a tak sa aj stalo.

V tomto roku by mohol byť deficit opäť pod tromi percentami a daň z pridanej hodnoty by mohla klesnúť späť na 19 percent, keby nebolo Roberta Fica. Toho Fica, ktorý vyvádzal ako malý Jarda, keď sme sadzbu zvýšili. Že vraj zbedačujeme ľudí a že vraj pomáhame bohatým a neviem čo všetko. Tak presne tento Fico v ostatných Sobotných dialógoch oznámil, že daň z pridanej hodnoty sa znižovať nebude. Toľko k dvojtvárnosti sociálnej politiky tohto pána.

Teraz k argumentom: Áno, súhlasím s tvrdením, že ceny v obchodoch neklesnú ihneď o jedno percento. Navyše, jedno percento je jednoducho málo, aby to ľudia aj pociťovali (jedno, či pri zvýšení, alebo znížení). Krátkodobo budú mať teda obchodníci o niečo vyššie zisky a budú môcť napríklad viac investovať. Ale skôr či neskôr sa cenová hladina prispôsobí novej úrovni zdanenia, čo bude vidieť na tom, že zisky maloobchodu dlhodobo nestúpnu.

Podstatné je však niečo iné. Ak 200 miliónov eur (približne toľko tvorí jeden percentuálny bod na DPH) zostane u ľudí a v maloobchode, nepotečú tieto peniaze do štátneho rozpočtu a nebudú sa môcť rozkradnúť. To platí najmä pri našej sociálnej vláde na čele s Robertom Ficom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.