Keď sa za Mečiarovej vlády uberalo vyšetrovanie únosu prezidentovho syna „nesprávnym“ smerom, na pokyn zhora kopli vyšetrovateľa „do gúľ“ a Lexa za to rozdával bozky na čelo. Dvojica Lexa – Mečiar je už síce minulosťou, ich spôsoby však nie. Ukážkovým príkladom je vyfabulované trestné stíhanie za nákup moderného odpočúvacieho systému.

Slávne nahrávky Lexa – Hudek, Pavol Rusko – redaktor SME vznikli vďaka „dieram“ zastaraného odpočúvacieho systému z 90. rokov, ktorý nedokáže zachytiť ani MMS-ky, nehovoriac o chatových programoch (WhatsApp, Viber atď.). Tento deravý a zastaraný systém vyhovuje dvom skupinám: gaunerom, ktorí chcú medzi sebou nerušenie komunikovať, a „obchodníkom“, ktorí chcú na predávaní informácií z odpočúvaní zarábať. Ako minister vnútra som sa v roku 2010 rozhodol s týmto biznisom skoncovať a zabezpečiť pre štát moderný odpočúvací systém.

Dnes sú za tento môj počin trestne stíhaní dvaja moji bývalí podriadení. Vraj spôsobili škodu nákupom nefunkčného systému. Je to lož. Nové zariadenie si nevybrali oni, ale komisia zložená zo zástupcov koalície, opozície a ministerstva vnútra (vrátane odborného policajného útvaru, ktorý systém prevádzkuje). Išlo o súťaž viacerých uchádzačov a víťaz predložil najvýhodnejšiu ponuku. Môj nástupca navyše verejne vyhlásil, že vybraný systém plne využije, pretože ide o najmodernejšie zariadenie na trhu. Žiadna škoda teda nevznikla.

Pôvodnému prokurátorovi to bolo zrejmé už po pol roku od podania vyfabulovaného trestného oznámenia. Preto vo februári 2013 vydal uznesenie o zrušení trestného stíhania vo veci s odôvodnením, že „je nezákonné a neopodstatnené“. Ako je potom možné, že v auguste 2014 polícia vzniesla obvinenia? Tak, že sa vymenil vyšetrovateľ a dozorujúci prokurátor. A tak, že ich pozornosti zrejme unikol materiál Úradu zvláštnych policajných činností z roku 2012, preukazujúci plnú funkčnosť nového systému. A tak, že vedomosť mojich bývalých podriadených o údajnej nefunkčnosti systému oprela vyšetrovateľka o údajný policajný dokument, ktorý mojim podriadeným preukázateľne nebol nikdy doručený.

Za týchto okolností vzniesť obvinenie… To musela byť riadna pusa na čelo. Ale nie je všetkým dňom koniec. Na krivé obvinenie existuje v Trestnom zákone samostatný paragraf. A na zneužívanie právomoci verejného činiteľa tiež.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.