29.02.2016, 00:00

Nová vláda musí byť pripravená aj na krízu

Vo svetovej ekonomike panuje nervozita ako pred maturitou. Ťažko nájsť významnejší index, ktorý by neklesal. Sfukujúce sa burzy napumpované centrálnymi bankami ešte nemusia byť žiadnou tragédiou. Práve naopak, vymazanie trochy „papierového“ bohatstva môže byť skôr ozdravný proces.

Varovania neprichádzajú len z úst brokerov. Najnižší hospodársky rast Číny za 20 rokov je realitou. Dva bankové giganty zaznamenali minulý rok rekordné straty. Komoditné štáty od Brazílie až po Rusko majú vážne problémy kvôli výpadkom príjmov. Viacerým európskych automobilkách hrozia veľké pokuty. Centrálne banky od roku 2008 väčšinu svojich nástrojov využili až za historické hranice. Ďalšie znižovanie mínusových úrokových sadzieb či rozširovanie kvantitatívneho uvoľňovania na menej kvalitné aktíva sa pohybuje na hrane toho, čo „mainstreamová“ ekonómia považuje za bezp

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).