Hovorí sa, že pravidlo číslo jeden v herni znie: „herňa vždy vyhrá“. O hazarde v Bratislave ste si za ostatný týždeň asi prečítali už dosť. Napriek tomu som presvedčený, že sú tu veci, ktoré nie sú všeobecne známe a pritom sú pre pochopenie problému veľmi dôležité.

Problém s hazardom nevznikol včera, ale pred mnohými rokmi a časom sa len zhoršoval. Poslednou kvapkou bolo odobratie kompetencií regulovať hazard samosprávam, keď sa mestá a obce stali voči hazardným firmám čistými štatistami. Herne, automaty a kasína síce museli žiadať o licencie, no mestá im ich vydávať museli, bez ohľadu na ich názor. To sa, samozrejme, prejavilo na postojoch verejnosti a hazard sa stal takým tŕňom v oku, že inicioval bezprecedentnú petíciu, ktorú podpísalo obrovské množstvo ľudí. Petíciu, ktorá v súlade so zákonom žiadala absolútny zákaz hazardu a podpísali ju aj všetci súčasní mestskí poslanci. A tí istí poslanci posunuli návrh absolútneho zákazu aj do zastupiteľstva – jednomyseľne. Len si to za tri týždne akosi rozmysleli a nariadenie tesne neprešlo. 

Nebudem špekulovať, prečo sa tak stalo, som však presvedčený, že mandát od takmer stotisíc občanov nesmie byť pošliapaný. Samozrejme, herné firmy a ich „hovorcovia“ na všetkých frontoch robia všetko, aby aj ďalšie hlasovanie zmarili, a mýlia verejnosť rôznymi polopravdami a lžami. Pochopiteľne, ide im o veľké peniaze. A keď sme už pri peniazoch: jeden z ich argumentov je, že mesto príde o peniaze. Lenže existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú pravý opak. Zisky z hazardu si delia hazardné firmy, náklady si delíme my všetci. A náklady sú oproti výnosom troj- až päťnásobné. Rozvrátené rodiny. Zničené životy. Poškodené celé komunity a susedstvá. To nestojí za žiadne výnosy.


Posledným argumentom lobistov je, že existuje aj hazard, ktorý neškodí, napríklad kasína v hoteloch. Tu narážame na spor s petíciou, ktorá žiadala úplný zákaz hazardu. Argumentuje sa napríklad tým, že do týchto kasín nemajú prístup sociálne slabší gambleri a slúžia prevažne turistom. Ale má kvôli týmto argumentom zostať hazard tak, ako je teraz, teda na každom rohu? Osobne chcem, aby zastupiteľstvo o nariadení hlasovalo znovu tak, ako to žiadala petícia s takmer stotisíc podpismi. Ak prejde, prvýkrát bude Bratislava ťahať v súboji s hazardom za dlhší koniec. Či sa poslanci postavia za záujmy Bratislavčanov alebo hazardných firiem, si budete môcť pozrieť v priamom prenose.


Uvidíme, či aj v tomto prípade bude platiť pravidlo číslo jeden, alebo tentoraz vyhrajú občania.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.