17.03.2017, 00:00

Zákaz predaja je nebezpečný populizmus

Ján Oravec

Ekonomický populizmus ľahko rozoznáme podľa toho, že prináša ľúbivé opatrenia, ktoré majú okamžite viditeľný efekt, ale z dlhodobého hľadiska zlyhávajú. Nakoniec sa deklarovaný cieľ nedosiahne, zostávajú len deformácie s ich vedľajšími negatívnymi dôsledkami, ktoré sú spočiatku neviditeľné.

Vláda sa tento týždeň rozhodla podporiť návrh novely Zákonníka práce, s cieľom radikálne rozšíriť zákaz predaja počas sviatkov a dní pracovného pokoja. Kým dnes sa tento zákonom stanovený zákaz vzťahuje na 3,5 dňa počas roka, po schválení najnovšieho návrhu to bude o rovných 12 dní viac! Tento zákaz je učebnicovou ukážkou ekonomického populizmu. Aké sú dva najčastejšie spomínané ciele zákazu? Sú nimi snaha zlepšiť rovnováhu medzi pracovným a osobným životom predavačiek a posilniť prorodinné správanie spotrebiteľov. Predavačky sa údajne namiesto vysedávania za pokladnicami budú môcť viac venovať svojim deťom. A aj spotrebitelia, namiesto potĺkania sa v obchodných centrách, budú môcť viac času tráviť v kruhu rodiny. Zámery sú to bohumilé, ale v realite sa toto opatrenie, pretože je populistické, úplne minie účinkom. Rozšírenie zákazu predaja neznamená, že predavačky si budú môcť viac oddýchnuť. Znamená najmä to, že štát im zruší možnosť vyššieho zárobku počas ďalších dvanástich dní roka. Predavačky budú menej robiť, a tým aj menej zarobia. Menej peňazí v rodinnom rozpočte je skutočným výsledkom tohto zákazu, čo je rozpore s cieľom. Zákazom sa taktiež nedá spotrebiteľov donútiť, aby viac času počas roka venovali rodine. Štát má v rukách množstvo ďalších možností, ktorými môže aj legislatívne podporiť rodinu. Stačí sa len pozrieť na daňové a sociálne zákony, ktoré nezriedka fungujúcu rodinu priamo znevýhodňujú. Zatvorenie obchodov však k dobrým opatreniam nepatrí preto, že ľudí nepošle do rodín, ale do okolitého zahraničia, kde ekonomický populizmus obchody nezavrel.

Ekonomický populizmus je nebezpečný nielen kvôli samotným opatreniam, s ktorými znefunkčňuje ekonomiku. Nebezpečný je aj tým, že vytvára živnú pôdu pre politický populizmu. Politickí populisti totiž využívajú práve nefungujúcu ekonomiku ako argument na presadzovanie ešte nezmyselnejších a škodlivejších opatrení. Na začiatku tak stojí zdanlivo nevinný zákaz predaja, na konci tejto špirály sú šialenci, ktorých nápady majú potenciál úplne rozvrátiť fungovanie ekonomiky a celej spoločnosti. To by mali mať na pamäti všetci, ktorí budú zákaz predaja plamenne obhajovať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.