11.04.2017, 00:00

Európske služby, africké mzdy

Miroslav Beblavý
Zdroj: Marek Kmeť

Štát dnes pri veľkej skupine vlastných zamestnancov nedodržiava Zákonník práce. Nejde o „úradníkov“. Ide o opatrovateľku vašej mamy, kuchárku školských obedov pre vaše deti, či kurátora, ktorý v galérii prichystal výstavu, na ktorú ste sa boli minulý víkend pozrieť. Viac ako tretina zamestnancov vo verejnej službe má nižší tabuľkový plat, než je zákonná minimálna mzda. Štát im dopláca rozdiel, takže sa zdanlivo nič nedeje. V skutočnosti to však znamená, že desaťtisíce verejných zamestnancov nemajú žiadny prospech z toho, že sa vo verejnej službe zvyšujú mzdy, ani z toho, keď si zvýšia kvalifikáciu a postúpia na lepšiu prácu. Stále zarábajú rovnakú minimálnu mzdu, dnes 435 eur v hrubom.

Ešte vážnejšie, ale úplne ignorované je to, že sa nedodržiavajú ani takzvané minimálne mzdové nároky. Podľa Zákonníka práce totiž minimálna mzda 435 eur platí len pre nekvalifikovanú prácu. Pre kvalifikovanejšie miesta platia vyššie minimálne mzdy a pre ľudí s najnáročnejšou prácou je minimálna mzda dvojnásobok, teda 870 eur. Takíto ľudia však dnes vo verejnej službe zarábajú oveľa menej. V takzvanej základnej stupnici sa začína úplne najvyššia trieda na 633,50 eura a v osobitnej stupnici na 692,50 eura. Štát nedodržiava vlastnú minimálnu mzdu, ktorú diktuje podnikateľom, a zároveň znevažuje vysokokvalifikovanú prácu svojich zamestnancov. Nízke mzdy zároveň znamenajú aj nízke dôchodky. To naozaj chceme, aby vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci žili z minimálneho dôchodku?

Európske platy nemá na Slovensku takmer nikto a rast miezd pre verejných zamestnancov musí byť postupný. Verejné služby na európskej úrovni sa však nedajú robiť s ľuďmi platenými na úrovni Afriky. Dodržiavať aspoň minimálnu mzdovú dôstojnosť je základ toho, aby sa aj v regiónoch posilňovala stredná vrstva a cez vyšší dopyt sa rozvíjali aj súkromné služby. Podľa našich prepočtov by sa navyše viac ako dve tretiny prostriedkov vynaložených na tento krok štátu okamžite vrátili cez odvody a dane. Investície do ľudí sa nerozkradnú ani nepredražia. Je čas ich začať robiť.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.