10.02.2015, 16:14

Vydierači v bielych plášťoch

Vydierači v bielych plášťoch

Skorumpovaní lekári sa riadia jedným zlatým pravidlom: zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať. Doktor Lipták nezatĺkal – na položené otázky odpovedal pravdivo. A kriticky. Otvorene priznal, ako to funguje, priznal dary, priznal rozkrádanie peňazí nemocnicami a lekármi. Mimochodom, dary pacientov pre ambulanciu vo svojich blogoch priznáva už dva roky... Ak ho dnes na Facebooku, v médiách a na Generálnej prokuratúre kameňujú, je to nespravodlivé. A nekonečne hlúpe. Stádo zdvihlo kamene – a hádže ich po tom nesprávnom „hriešnikovi“. Pretože problémom nie sú ambulantní všeobecní lekári (podnikatelia) ako Lipták.

Problémom sú „štátni“ nemocniční operatéri, ktorí vo veľkom pýtajú úplatky od chorých – niektorí vyzbierajú aj 20-tisíc mesačne... A popritom zatĺkajú. A mlčia. Lebo systém im vyhovuje.

Nech je Lipták akokoľvek arogantný a pomýlený v argumentácii, nemožno mu uprieť odvahu a snahu zmeniť skorumpovaný systém. Verejne zaútočil priamo na Pentu – že cez poisťovňu Dôvera a sieť nemocníc a lekárov „dojí“ a „perie peniaze“ poistencov. A zarobila na tom miliardu eur. Penta (Dôvera) ho za to zažalovala, žiadala 33-tisíc eur za poškodenie dobrého mena.

A prehrala.

Ak teraz Liptáka verejne upálime a umlčíme, strelíme si do vlastnej nohy. Už nikto neprehovorí. A nenapadne skorumpovaný systém. A jeho tvorcov – nemocničných lekárov a operatérov. To oni sú úplatné „prasatá“. A vydierači (česť všetkým výnimkám, ktorí sa k úplatkom neznižujú). Najskôr vydierali vládu. Vláda ustúpila. Až za hranu zákona a finančných možností. Dnes, keď lekári v štátnych nemocniciach zarobia v priemere 2 200 eur a špecialisti s praxou cez 3 000 eur, ďalej vydierajú pacientov. Arogantne otrčia dlaň – s ponukou mizerných služieb.

Pretože štátne nemocnice sú dnes (na rozdiel od Liptákovej súkromnej ambulancie) posledné skanzeny, kde ešte naplno smrdí socializmus.