10.08.2017, 00:00

Generáli dobýjajú Biely dom

Analýza Reuters

Americký prezident sa na rozdiel od svojich predchodcov cíti v kruhu armádnych dôstojníkov pohodlne.
Zdroj: Reuters

Keď sa šéfa Úradu pre manažment a rozpočet Micka Mulvaneyho pýtali, prečo prezident Donald Trump vymenoval bývalého dôstojníka námorníctva Johna Kellyho za vedúceho personálu Bieleho domu, Mulvaney ponúkol jednoduché vysvetlenie: „Viete, že prezident rád spolupracuje s generálmi.“

V tomto divokom, svojráznom Bielom dome je rozrastajúca sa skupinka bývalých vojenských vodcov jediná, ktorá dokáže fungovať, prežiť a dokonca prosperovať. Prezident čoraz viac dôveruje ich disciplíne, lojalite a schopnosti ovplyvňovať a ovládať svojich podriadených.

Triumvirát najrešpektovanejších generálov (bývalý člen námorníctva James Mattis je ministrom obrany, slúžiaci vojenský generálporučík H. R. McMaster je poradcom pre národnú bezpečnosť a bývalý minister vnútornej bezpečnosti Kelly) tvorí politické srdce vlády. Keďže Kelly riadi dennodenný chod Bieleho domu namiesto bývalého predsedu republikánov Reincea Preibusa, vplyv vojakov bude čoraz viac prekračovať medze zahraničnej a bezpečnostnej agendy a zasahovať do vnútropolitických záležitostí.

Nádejou je, že velitelia vnesú do vlády dávku zdravého rozumu a skúseností. Kritici im zas vyčítajú, že môžu spolitizovať ozbrojené sily a dodať dôveru prezidentovi, ktorý si ju nezaslúžil. Pravdou je, že dôstojníci sú jedinými postavami, ktorým Trump dôveruje, ktoré rešpektuje a pri ktorých sa dá aj reálne očakávať, že ich bude počúvať.

Dlhá tradícia
Vojenské velenie je súčasťou americkej politiky od čias Georgea Washingtona. Generáli Dwight Eisenhower a Ulysses Grant to dotiahli až do Oválnej pracovne. V nedávnom období však nebolo toľko vojenských postáv vo vrchných etážach moci.

K ďalším vojakom, ktorí získavali dôležité posty, patrí bývalý generál Anthony Zinni, ktorý bol vymenovaný za vyslanca pre riešenie krízy v Katare. Jeho vymenovanie sa stretlo s pochvalami v regióne i vo Washingtone, už aj preto, že mnohé posty na ministerstvách vnútra a obrany ostávajú nenaplnené.

Niektorí aktéri sa nevyhnutne dostávajú pod politický tlak

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.