14.09.2017, 00:00

Británia je a bude priateľom strednej Európy

Vzájomný obchod a úcta medzi krajinami sa brexitom nekončia.

Brexit
Zdroj: Reuters

Spolu s kolegami z Vyšehradskej štvorky dnes v Budapešti diskutujeme o vzájomných hospodárskych vzťahoch. Veľká Británia a krajiny V4 sú prirodzenými a dlhodobými priateľmi a silným partnerom a podporovateľom V4 aj naďalej ostaneme. Preto sa dnes stretávam s ministrami z V4, aby sme pokračovali v posilňovaní existujúcich hospodárskych väzieb a ubezpečím ich, že Británia zostane verným priateľom strednej Európy aj po odchode z EÚ.

Hĺbku vzťahov medzi krajinami možno merať veľkosťou obchodnej výmeny. Celková obchodná výmena medzi V4 a Veľkou Britániou prevyšuje 31 miliárd libier ročne. Takmer 10 percent celkového exportu áut vyrobených na Slovensku smeruje do Spojeného kráľovstva. Sme kľúčovým obchodných partnerom Poľska a firmy ako Rolls Royce a BP majú významnú pozíciu v Česku a v Maďarsku. Za posledných 20 rokov získali britské spoločnosti v tomto regióne dôveryhodných partnerov a nadviazali silné obchodné vzťahy.

Ako britský minister financií si veľmi dobre uvedo

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.