Európania sú vystavení možnosti ďalšej plynovej krízy – dokonca aj niekoľko rokov po tom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu cez zimy v rokoch 2006 a 2009. Tieto udalosti odhalili európsku zraniteľnosť, a preto sa vzápätí vynorili požiadavky na zvýšenie našej energetickej bezpečnosti. Ako odpoveď európski lídri naplánovali znížiť závislosť od ruského plynu prostredníctvom diverzifikácie dodávok aj celkového zníženia závislosti od dovozu. Táto stratégia sa však čoskoro ukázala ako drahá a hlavne nedostatočná na vyriešenie energetickej citlivosti Európy.

Desať rokov po prvej plynovej kríze ostáva európsky prístup k zabezpečeniu plynových dodávok nezmenený. V otázke energetickej bezpečnosti si však nemôžeme dovoliť premárnenie ďalšej dekády. Aby toho nebolo málo, kvôli rýchlemu poklesu vlastnej produkcie bude európsky dovoz plynu v ďalších desaťročiach narastať. Nová stratégia pre vyriešenie bezpečnosti dodávok plynu je teda nutná urgentne.

Nevyužité kapacity

V prvom rade, Rusko alebo iného dôležitého dodávateľa by sme nemali považovať za hrozbu plynovej bezpečnosti. Európa môže bezpečne dovážať časť svojho plynu z lacného Ruska, ak má k dispozícii aj alternatívnych dodávateľov. Tých môže využiť, ak bude dodávka plynu opäť odstrihnutá.

Nájsť nových dodávateľov môže byť ťažšie pr

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN.

Aj vďaka vám môžeme tvoriť poctivý obsah. Zaregistrujte sa do HNkonta a čítajte naše spravodajstvo, analýzy i komentáre. Všetko na jednom mieste a v kontexte. Ďakujeme, vážime si vašu podporu.

HNkonto umožňuje prístup k informáciám z Hospodárskych novín a aj k vybraným titulom vydavateľstva Mafra Slovakia.

HNkonto Vám umožní prístup k digitálnemu obsahu Hospodárskych novín a špecializovaných titulov vydavateľstva MAFRA Slovakia. V prípade problémov, skúste prosím obnoviť stránku (napríklad stlačením [F5] alebo Aktualizovať v okne prehliadača).