Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 17:30

Eurokomisárka Malmströmová exkluzívne pre HN: Otvárajú sa nám dvere na nový trh

Historická obchodná dohoda pomôže aj malým podnikateľom.

Eurokomisárka Malmströmová exkluzívne pre HN: Otvárajú sa nám dvere na nový trh
Zdroj: Reuters

V týchto dňoch kolujú zvesti, že svet sa uzatvára. Sme svedkami toho, ako niektorí ľudia volajú po nových hraniciach, múroch a rozdeleniach a pritom nahlas vyhlasujú, že takýto vývoj je nevyhnutný. Títo ľudia po desaťročiach vytvárania prepojení, posilňovania vzťahov a využívania príležitostí tvrdia, že pomyselné kyvadlo dejín sa teraz nevyhnutne vychyľuje na opačnú stranu. Táto rétorika by bola veľmi presvedčivá, nebyť jednej veci: je to fikcia.

Aj keď existujú určité výrazné výnimky – pretože niektorí sa skutočne usilovne snažia hranice zatvoriť – trend stále smeruje prevažne k väčšiemu prepojeniu a užšej spolupráci. Takže zatiaľ čo v zopár prípadoch dochádza k uzatváraniu, omnoho viac krajín sa spája, čím získavajú na sile. Európska únia je výborným príkladom toho, ako je možné dosiahnuť prínos pre všetkých – a to najmä v oblasti obchodu. Vyjednávať v mene trhu s 500 miliónmi ľudí znamená oveľa silnejšiu pozíciu.

Dobrá správa pre podniky

Európska spolupráca v oblasti obchodnej politiky onedlho vyvrcholí jedným zo svojich najväčších úspechov za posledné desaťročie – nadobudnutím platnosti dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom. Táto dohoda bude zásadným prínosom pre EÚ a pre Slovensko. Ide o historicky najväčšiu bilaterálnu obchodnú dohodu, ktorá sa vzťahuje na územia s viac ako 630 miliónmi obyvateľov. Do platnosti vstúpi prvého februára.

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.