Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2019, 17:30

Eurokomisárka Malmströmová exkluzívne pre HN: Otvárajú sa nám dvere na nový trh

Historická obchodná dohoda pomôže aj malým podnikateľom.

Eurokomisárka Malmströmová exkluzívne pre HN: Otvárajú sa nám dvere na nový trh
Zdroj: Reuters

V týchto dňoch kolujú zvesti, že svet sa uzatvára. Sme svedkami toho, ako niektorí ľudia volajú po nových hraniciach, múroch a rozdeleniach a pritom nahlas vyhlasujú, že takýto vývoj je nevyhnutný. Títo ľudia po desaťročiach vytvárania prepojení, posilňovania vzťahov a využívania príležitostí tvrdia, že pomyselné kyvadlo dejín sa teraz nevyhnutne vychyľuje na opačnú stranu. Táto rétorika by bola veľmi presvedčivá, nebyť jednej veci: je to fikcia.

Aj keď existujú určité výrazné výnimky – pretože niektorí sa skutočne usilovne snažia hranice zatvoriť – trend stále smeruje prevažne k väčšiemu prepojeniu a užšej spolupráci. Takže zatiaľ čo v zopár prípadoch dochádza k uzatváraniu, omnoho viac krajín sa spája, čím získavajú na sile. Európska únia je výborným príkladom toho, ako je možné dosiahnuť prínos pre všetkých – a to najmä v oblasti obchodu. Vyjednávať v mene trhu s 500 miliónmi ľudí znamená oveľa silnejšiu pozíciu.

Dobrá správa pre podniky

Európska spolupráca v oblasti obchodnej politiky onedlho vyvrcholí jedným zo svojich najväčších úspechov za posledné desaťročie – nadobudnutím platnosti dohody o hospodárskom partnerstve medzi EÚ a Japonskom. Táto dohoda bude zásadným prínosom pre EÚ a pre Slovensko. Ide o historicky najväčšiu bilaterálnu obchodnú dohodu, ktorá sa vzťahuje na územia s viac ako 630 miliónmi obyvateľov. Do platnosti vstúpi prvého februára.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 75% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.