16.09.2015, 00:00

Neprejdú! Ale iba keď neprídu. Keď prídu, tak prejdú! (blog)

Ako sme strážili hranice socializmu a ako dnes strážime EÚ. Myslím si, že ak utečenci v nápore na maďarský plot nepovolia, tak sa dostanú kam chcú.

Neprejdú! Ale iba keď neprídu. Keď prídu, tak prejdú! (blog)

Plot, ktorým sa Maďari na južnej hranici chcú izolovať pred prílevom migrantov, im zrejme moc nepomôže. A ani nám, na Slovensku.
Plot je dosť chatrný a okrem toho, migranti sú odhodlaní. A to je väčšia sila ako „žiletky“ na drôte a narýchlo osadené pletivo. Najmä ak títo zúfalci majú za sebou strastiplnú cestu z tureckých záchytných táborov, či Sýrie...  

Snímka: HN / Pavol Funtál

Ako bývalý vojak - pohraničník, ktorý za socializmu strážil hranicu s Maďarskom proti pašerákom a sledoval na Dunaji lode, či nám tu kapitalisti (tak sme volali západné lode plaviace sa po Dunaji) nevysadia nejakého tajného „migranta,“ neverím, že plot nápor udrží. Hoci Maďari sprísnili zákony a jeho prekročenie je trestný čin so sadzbou až päť rokov, alebo vyhostenie.

Plot prílev migrantov pribrzdí, ale nezastaví. Tak ako za socializmu nezastavil ľudí odhodlaných utiecť na Západ - do Rakúska, či Nemecka. Zastaviť ich môže až zima, chlad. A to sme mali „poctivejší“ plot ako teraz Maďari na hranici so Srbskom - ostnatý a dokonca dvojitý. Medzi nimi boli aj tzv. hlásky, ktoré pohraničníkom oznámili po drôte „do kancelárie“ prípadného narušiteľa. Nasledoval výjazd hliadky a zadržanie...

Čo ale so zadržanými budú robiť Maďari? S neplnoletými, či tehotnými ženami? Do väzenia ich dať nemôžu. Ostáva teda vyhostenie. Ale už dnes je jasné, že ich nikto nechce a neprijme späť. Museli skončiť v Srbsku, ktoré sa ale vraj o nich nevie postarať, alebo až Turecku, či Grécku. To je však nepredstaviteľné.
A tak majú dve možnosti: ostať pri plote a hladovať, čakať, kým Maďari spolu so Slovákmi a Čechmi vytvoria vlakový koridor do Nemecka. Alebo sa cez plot dostať nasilu, prestrihať sa... Napriek obave zo spáchania trestného činu. Nič totiž nie je vylúčené.

Pri pohľade na plot a utečencov na južnej maďarskej hranici ma napadlo heslo, ktoré sme ako pohraničníci mali napísané na priečelí budove našej roty.
Heslo NEPROJDOU! bolo v češtine. Lebo mnoho dôstojníkov na Slovensku boli vtedy Česi. Vládna moc tak dávala najavo, že hranice sú nepriechodné a ich narušitelia nemajú šancu.

Ako vojaci sme však vedeli o nedostatkoch v ochrane hraníc. A tak sme toto heslo vylepšili a pridali k nemu svoj pohľad. Ale len na vychádzke pri pive v krčme na moste v Medveďove. Lebo keby sa o tom dozvedel veliteľ, basa by nás neminula a ani vyšetrovanie kontrarozviedkou, čo by nebolo príjemné. Išli by sme do basy bez ohľadu na to, že ako pohraničníci sme boli elitou ozbrojených síl a žiadni „šmejdi“ z Čiernych barónov. Heslo sme si vylepšili a bavili sa na ňom. Neprejdú, keď neprídu. Keď prídu, tak prejdú - hovorili sme vtedy.
No platí to aj dnes a bude. Až dovtedy, kým utečeneckú krízu nezačne EÚ naozaj riešiť a nie sa „predvádzať“ a vyhrážať partnerom znížením eurofondov.     

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.