StoryEditor

Minister obrany SČH čaká, že Mladič mu zavolá a zachráni Srbsko

14.11.2005, 14:45
Autor:
TASRTASR

Minister obrany Srbska a Čiernej Hory (SČH) Zoran Stankovič vyhlásil, že čaká na telefonát od generála Ratka Mladiča, v ktorom mu oznámi, že sa vzdáva haagskemu tribunálu OSN. Ak telefonát nepríde do 31. decembra, EÚ môže zrušiť ešte čerstvý lístok pre prípadné členstvo v únii, povedal Stankovič v rozhovore pre agentúru Reuters.
"Poviem vám otvorene a jasne: postoj tohto štátu je, že Ratko Mladič sa buď vzdá, alebo - ak sa odhalí alebo zverejní miesto jeho pobytu - bude zatknutý," vyhlásil minister s tým, že vláda nevie, kde sa generál nachádza.
"Naposledy som ho videl v roku 1999, ... teraz vediem inštitúciu obvinenú z toho, že ho skrýva," uviedol nedávno vymenovaný Stankovič, ktorý s Mladičom svojho času udržiaval blízke vzťahy.
Predseda Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Theodor Meron v piatok počas návštevy Belehradu pohrozil, že ak Mladič do konca roku neskončí za mrežami, Srbsko bude "exkomunikované" z procesu euroatlantickej integrácie.
"Zobral som to veľmi vážne," povedal Stankovič.
EÚ začiatkom októbra rozhodla o otvorení rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode so SČH. Prvé kolo rozhovorov sa uskutočnilo začiatkom novembra, Brusel však varoval, že rokovania možno kedykoľvek prerušiť.
Mladič bol veliteľom bosnianskosrbských jednotiek počas bosnianskej vojny z rokov 1992-95. ICTY ho obžaloval v roku 1995 spolu s vojnovým politickým lídrom bosnianskych Srbov Radovanom Karadžičom - okrem iného z genocídy v súvislosti so srebrenickou masakrou a obliehaním Sarajeva.
Mladič dlhé roky po vojne žil neskrývane v Belehrade. Zmizol až po tom, čo nová srbská vláda v júni 2001 vydala juhoslovanského exprezidenta Slobodana Miloševiča do Haagu. Stankovič dodal, že armáda Mladičovu stopu stratila v júni 2002.
Generál však pre mnohých Srbov zostáva vojnovým hrdinom, čo si uvedomuje aj menšinová koaličná vláda odkázaná na podporu nacionalistov.
Podľa niektorých správ Mladiča chránia stúpenci tvrdej línie ochotní zomrieť. Iní tvrdia, že je mimo dosahu - v zahraničí, podľa ďalších je smrteľne chorý a ochotný rokovať o podmienkach svojho vzdania sa.
Nech je pravda akákoľvek, zdá sa, že tlak Západu sa sústredí viac na Mladiča ako na Karadžiča, čo naznačuje presvedčenie, že Mladič je ľahšie získateľný.
Stankovič, bývalý armádny patológ, sa s Mladičom spriatelil po tom, čo vykonal pitvu jeho jedinej dcéry Any, ktorá v polovici 90. rokov spáchala samovraždu. Stankovičovo vymenovanie za ministra obrany z októbra tohto roku bolo hodnotené ako znak, že Belehrad sa prípadom Mladič intenzívne zaoberá, a vyvolalo úvahy, že na post ho vybrali práve pre jeho vzťahy s hľadaným.
Stankovič pár hodín po stretnutí s Meronom vystúpil v televízii, aby Srbsku povedal, ako vážne treba haagsky termín brať. Tribunál "nám jednoducho nemôže veriť, keď príde na Ratka Mladiča," povedal v interview pre Reuters.
Minister podľa vlastných slov Meronovi povedal, že ak by Mladiča chránili nejaké odpadlícke skupiny dôstojníkov, znamenalo by to, že vláda nemá armádu pod kontrolou. Tomu však nič nenasvedčuje.
Stankovič však priznal, že sú nejaké "zhnité jablká". "Som si vedomý skutočnosti, že v armáde existuje negatívne správanie. Prioritou tejto armády je integrácia do medzinárodného spoločenstva a euroatlantická integrácia. Tí, ktorí sa na tom nepodieľajú, ktorí si to neželajú, budú pomenovaní a odstránení," povedal minister.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
30. apríl 2024 12:41