Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.08.2017, 00:00

Robert Fico: Keď sa nedovidí za Dunaj

Robert Fico: Keď sa nedovidí za Dunaj
Zdroj: TASR

Turbulentný týždeň odhalil skutočnú tvár slovenskej politickej a mediálnej scény. Ukázal, čomu venujeme skutočnú pozornosť, kde sú naše priority a ako sú médiá schopné tieto fakty odhaľovať verejnosti. Napriek tomu, že sa v koalícii objavili pri mojej výzve na odstúpenie profesora Plavčana isté rozdielne názory, oceňujem zodpovedný postoj SNS a jej predsedu v tejto otázke. Chcem zdôrazniť, že rozdiel v postojoch nebol, či má minister odstúpiť, ale kedy. Vystupoval som v tejto otázke korektne a principiálne a som rád, že sme ju spoločne vyriešili. V hre totiž bola dôveryhodnosť vládnej koalície nielen v očiach verejnosti, ale aj našich partnerov v zahraničí. Obrovským sklamaním bol však pre mňa postoj médií, ako sa k celej situácii postavili. Rešpektujem právo médií kriticky odhaľovať naše chyby či nedostatky, ale v tomto prípade sa posunuli do úlohy politického subjektu, ktorý vedome doslova hecuje koaličných partnerov proti sebe.

Komentáre ponižovali koaličného partnera a provokovali ho k emocionálnym krokom vedúcim k politickej nestabilite. Obrazne povedané, slovenské médiá si vopred kúpili pomyselnú kolu a pukance a chcú si užiť zábavu z prípadnej politickej krízy. Verím, že spoločne s koaličnými partnermi vyriešime nedorozumenia v duchu našich záväzkov voči voličom.

Rovnako ako médiá aj opozícia ukázala svoju nedospelosť a nezodpovednosť. Presadzovať politiku predčasných volieb v čase, keď sa na európskej scéne rozbiehajú zásadné integračné procesy, je doslova šialené. Európa kreslí novú mapu a naše rozhodovanie je jednoduché. Žiť na periférii, alebo v jadre prosperity. Vymetač bruselských barov Sulík hrá s verejnosťou nepoctivú hru. Vystupuje proti integrácii do jadra a pritom mu nič nebráni brať 21-tisícový plat v Európskom parlamente. Je to neslušné voči občanom a mal by sa zriecť týchto výhod a vrátiť sa na Slovensko.

Napriek týmto skutočnostiam som dôsledne svojimi aktivitami ukazoval občanom aj zahraničným partnerom našu zodpovednosť za krajinu. Paradoxne moje vystúpenie na ministerstvách obrany a zahraničných vecí v čase turbulencie pútalo viac pozornosti v poľských, českých a maďarských mienkotvorných médiách ako na Slovensku. Naša zahraničná politika má jasné kontúry a je na partneroch V4, či sa pridajú. Na rozdiel od poľských a maďarských novinárov tí slovenskí ukázali svoju neschopnosť dovidieť za Dunaj. Ignorovali hlavné posolstvo prejavov a hodnotili, čo som chcel dokázať koaličnému partnerovi. Po udalostiach uplynulého týždňa môžem len vyhlásiť konkurz na erudovaného zahraničnopolitického komentátora. Základná požiadavka – profesionalita.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.