Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.01.2016, 00:00

Richard Sulík: Natankuj si svojho migranta

Európa sa už niekoľko mesiacov rúti rovno do záhuby a európski „lídri“ sa nehybne prizerajú – asi ako srna, na ktorú sa rúti auto so zapnutými diaľkovými svetlami. O probléme vedeli dávno predtým, ako prepukol do týchto rozmerov, no mysleli si, že nejako sám od seba vyhnije. Dúfali, že nával migrantov prestane, keď príde zima, alebo aspoň zafúka vietor a vlny ich zastavia. Absurdné, ale žiaľ, pravdivé.

Problém je v tom, že zima tu je a už aj fúkalo a za prvých 14 dní tohto roku prišlo do Nemecka 51-tisíc osôb. Teraz. V zime. Prerátané na celý rok to je 1,3 milióna, čiže viac ako 1,1 milióna z minulého roka a zároveň výrazne menej ako 3 milióny, ktoré odhaduje EÚ (lebo géniovia vedia, že sa oteplí). Nikde nie je fatálne zlyhanie európskych „lídrov“ jasnejšie a hmatateľnejšie, ako pri migračnej kríze.

Dodatočná daň

Namiesto toho, aby konečne začali riešiť príčiny (čo sú dokorán otvorené hranice, len na to nemajú odvahu), riešia symptómy a oháňajú sa stále akousi solidaritou, o ktorej predtým reč nebola, alebo sa vyhrážajú zrušením eurofondov.

Mimochodom, ak by to naozaj spravili (čo nespravia, lebo ani len na to nemajú odvahu), bolo by u nás o poznanie menej korupcie, deformácie podnikateľského prostredia a tie otravné a zbytočné reklamy na eurofondy by neboli vôbec.

Spomenutými symptómami migračnej krízy sú po prvé počet a po druhé náklady. To prvé sa snažili vyriešiť povinnými kvótami, čo nevydalo, tak to premenovali na kontingenty a čoskoro s tým prídu zas. A tie náklady by nemecký minister financií Wolfgang Schäuble rád riešil dodatočnou daňou z benzínu. Zároveň ten istý minister financií Wolfgang Schäuble Nemcom rozpráva, že kvôli migrantom sa dane zvyšovať nebudú.

Známy mechanizmus

Takže, pani Merkelová veľkoryso pozve migrantov do Nemecka a náklady si jej minister financií nechá preplatiť európskymi motoristami (okrem tých, čo jazdia na nafťákoch a plyn). Je to veľmi podobný mechanizmus ako pri „záchrane“ Grécka. Tam aj Slovensko prispelo viac než miliardou, aby náhodou tie chúďatá nemecké a francúzske banky, ktoré boli chamtivé a investovali do rizikových gréckych dlhopisov, neutrpeli stratu.

Inými slovami: milí slovenskí benzínoví motoristi, ak táto hlúposť prejde, nezabudnite usilovne a výdatne tankovať. Čím viac prejazdíte, tým viac migrantov nakŕmite.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.