Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Viac ako 125 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Takmer 300 kilometrov nových a zmodernizovaných ciest I. triedy. Sto kilometrov zmodernizovaných železničných tratí a na nich ďalších 35 nových vlakových súprav. Obnova električkových tratí,78 nových vozidiel MHD a vybudovanie ôsmich terminálov osobnej dopravy. Zmodernizovaný verejný prístav v Bratislave. Projekty na rozvoj informačnej spoločnosti za miliardu eur. Toto všetko a ešte oveľa viac môže Slovensko za desať rokov vybudovať s prispením fondov Európskej únie. Operačný program Integrovaná infraštruktúra, ktorý je naším plánom na rozvoj dopravnej siete do roku 2023, pred pár dňami schválila Európska komisia. Ako jeden z prvých operačných programov na Slovensku a dokonca aj v Európe. Som na to veľmi hrdý, pretože rokovania s Bruselom boli naozaj veľmi náročné, bojovalo sa naozaj o každý „centimeter“.

Nedokončená diaľničná sieť je najmä našou stredoeurópskou špecialitou. Vieme, kde máme úzke miesta a vieme, ako to riešiť, bohužiaľ, v štátnej kase nie sú miliardy nazvyš. V tejto chvíli na to potrebujeme využiť európske zdroje. Tie sú pre Slovensko historickou príležitosťou, ktorá sa už nemusí opakovať. Preto som rád, že aj európske peniaze pomôžu k tomu, aby sa zmenšovali rozdiely medzi regiónmi v Európe a aby sa zlepšila dostupnosť regiónov v rámci Slovenska.

Viac ako štyri a pol miliardy eur na dopravu a informačnú spoločnosť sú zároveň veľkým záväzkom. Vieme to aj vďaka skúsenostiam, ktoré sme získali v tomto prvom plnohodnotnom finančnom rámci eurofondov v rokoch 2007 až 2013. Základom je neustála a kontinuálna príprava potrebných a efektívnych projektov, ktoré pomôžu jednotlivým regiónom Slovenska. Iba prípravou a realizáciou takýchto projektov totiž môžeme zabezpečiť plynulé čerpanie európskych peňazí určených na skvalitnenie života v našej krajine.

Našou ambíciou je využiť jedinečné európske zdroje v prospech našej krajiny tak, aby sa infraštruktúra na Slovensku stala rýchlou, bezpečnou a plynulou, ako je to v štátoch západnej Európy.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.