Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.11.2015, 00:00

Robert Fico exkluzívne v HN: Ochrániť hranice Schengenu

Očakávania, že s príchodom chladnejších dní sa migračná vlna do Európy zmierni, sa nenaplnili. Naopak, dnes prúdi do únie denne 10-až 12-tisíc migrantov a utečencov, európske riešenie neprichádza. Kvóty ním zjavne nie sú, keďže sa nimi doposiaľ podarilo premiestniť 700 zo 120-tisíc migrantov. Krajiny, ktoré ešte nedávno označovali Maďarsko za nehumánneho hriešnika Európy, dnes plánujú ploty na vlastných hraniciach, Nemecko naráža na limity svojich kapacít. Balkánsky summit došiel k vskutku „prelomovému“ záveru, že je nevyhnutná ochrana schengenských hraníc... čo Slovensko tvrdí už zhruba štyri mesiace. A čo je horšie, nekontrolovaný prílev 250-až 300-tisíc migrantov za mesiac zvyšuje bezpečnostné riziko, keďže prichádzajú informácie, že v migračnej vlne dochádza k verbovaniu príslušníkmi Islamského štátu.

Slovensko preto nečaká so založenými rukami, ale koná. Solidárne pomáhame krajinám, ktoré zažívajú najväčší nápor na schengenskú hranicu – do Maďarska sme vyslali vlastných policajtov a vojakov s príslušnou technikou, tento týždeň budeme rozhodovať o vyslaní policajtov do Slovinska. Pripravujeme jednotku 300 policajtov špecializovaných na takéto nasadenie v zahraničí. Okrem toho pomáhame Rakúsku s dočasným umiestnením utečencov a 21 miliónov eur sme vyčlenili na účasť na celoeurópskych riešeniach krízy.

Rovnako konáme na poli zabezpečenia ochrany našej hranice. Slovensko nie je vystavené takému náporu migrantov, pretože od leta intenzívne monitorujeme južnú hranicu, kde sme zachytili najmä v letných mesiacoch denne od 500 do 1500 migrantov. Tí vedia, že keď nelegálne prekročia našu hranicu a nepožiadajú o azyl, budú zatknutí. Ostatný týždeň sme okrem toho preverili našu schopnosť postaviť 126 monitorovacích stanovísk na kontrolu celej južnej hranice s Maďarskom. Rovnako je pripravená fyzická bariéra, ktorá bude v prípade nekontrolovateľného náporu postavená a umožní nám sústrediť migrantov do určených bodov a tam ich rozdeliť na tých, ktorí majú nárok na pomoc, a ostatných, ktorí pôjdu nekompromisne späť.

Sme od počiatku presvedčení, že ak by takýto prístup zvolila únia na svojich schengenských hraniciach od začiatku, dnes nie sme konfrontovaní s takou nekontrolovanou migračnou vlnou. Dôsledná ochrana hraníc, nedovolenie nelegálnej migrácie a dôsledné oddeľovanie ekonomických migrantov od ľudí na úteku je podľa nás jediné riešenie vzniknutej krízy. Tento postoj budeme dôsledne presadzovať, aj keď zaň na európskej úrovni ponesieme politickú zodpovednosť.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.