Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2015, 00:00

Keď susedovi horí dom

Premiér Fico po skončení summitu EÚ uviedol, že lídri otvorene hovorili o nespokojnosti s politickým vývojom na Ukrajine. „Parlament je presne taký istý, ako bol predtým, je tam vysoká miera korupcie, obrovský vplyv oligarchov na politiku,“ povedal doslova.

Nuž, áno, situácia naozaj nie je jednoduchá a málokto môže byť spokojný. Na Ukrajine je vysoká korupcia, rovnako ako veľký vplyv oligarchov na politiku. Avšak tvrdiť, že parlament je presne taký istý, ako bol predtým, a podsúvať, že sa vlastne nič nezmenilo a nemení, je znakom buď nechápania toho, čo sa na Ukrajine deje, alebo vedomého zavádzania. A to je nielen smutné, ale aj nebezpečné, pretože nehovoríme o názoroch a výrokoch blogera, novinára či aktivistu, ale o verejne prezentovaných názoroch predsedu vlády.

Fico hovoril o nespokojnosti s „politickým“ vývojom na Ukrajine a o tom, že „parlament je presne taký istý, ako bol predtým“. Práve toto sú však oblasti, v ktorých za posledný rok na Ukrajine došlo k zásadným pozitívnym zmenám. Ľudia odmietli hroziacu stratu európskej perspektívy, vyhnali skorumpovaného prezidenta, ktorý im túto perspektívu chcel zobrať, a zvolili si nového prezidenta a nový parlament. Nový prezident, rovnako ako všetkých 5 koaličných strán, ktoré získali silnú ústavnú väčšinu, jasne deklarovali prioritu integrácie a reforiem. Teda z politického hľadiska má dnes Ukrajina novú reprezentáciu so silným reformným a integračným mandátom a legitimitou.

Nový parlament nie je taký istý, ako bol starý. Sú v ňom aj nové strany a noví ľudia, vrátane ľudí z reformných a protikorupčných mimovládnych organizácií. Koaličné strany sa zhodli na spoločnom proreformnom a proeurópskom programe a dali dôveru vláde, ktorá má tento program realizovať. Mimochodom, vláde veľmi mladej, dynamickej a proreformnej. Len na ilustráciu – kým v poslednej vláde za Janukovyča boli len dvaja ministri z dvadsiatich, ktorí hovorili anglicky, dnes sú to len dvaja, ktorí nehovoria. Vláda a parlament prijímajú nové reformné a protikorupčné zákony a opatrenia.

Samozrejme, nebude to ľahké. Ukrajina je vo veľmi zložitej situácii, pretože premrhala posledných 25 rokov a navyše musí čeliť ruskej vojenskej agresii. Postoje premiéra Fica mi však veľmi pripomínajú človeka, ktorý namiesto toho, aby pomáhal susedovi hasiť horiaci dom, tak kritizuje spôsob, akým sused hasí, a navyše ešte obhajuje podpaľača.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.