Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.01.2016, 00:00

Spravodlivé dane a odvody

Druhá Ficova vláda po sebe zanecháva zlé dedičstvo. Hovorím o neúnavnom zvyšovaní odvodov živnostníkom, o zavedení daňových licencií, obmedzení možností odpisovania majetku či strát z predchádzajúcich rokov. Hovorím o neuveriteľne narastajúcej byrokracii napríklad v podobe komplikovaného kontrolného výkazu DPH či o absolútnej novinke – zákone o cezhraničnej spolupráci pri vysielaní zamestnancov (to ešte len zistíte, milí zamestnávatelia, aká je to…)

Zbabraný pokrok

„Bonbónikom“ bolo zrušenie rovnej dane. Aj to, čo mohlo znamenať pokrok, vláda zaviedla babrácky – napríklad odpočítateľnú položku v zdravotnom poistení alebo „odvodovú úľavu“ pri zamestnávaní dlhodobo nezamestnaných. Odpočítateľná položka aj „odvodová úľava“ – čiže nižšie odvody na zdravotné poistenie – sa vzťahujú len na zamestnancov v pracovnom pomere.

Mnohí zamestnanci tak neplatia vôbec zdravotné poistenie, pričom príjmy majú. Živnostníkom sa, naopak, zdravotné odvody zvýšili a dnes sú už najmenej 60 eur mesačne. A nikoho pritom nezaujíma, že živnostníkovi sa práve nedarí alebo mu Váhostav nezaplatil za faktúry.

Dôchodky na zaplakanie

V zlom stave Fico odovzdáva aj dôchodkový systém. Aj tu spackal, čo sa dalo. Nová vláda sa musí postarať o posilnenie druhého piliera – inak budú mať mladí ľudia dôchodky na zaplakanie.

Ďalej sa musí zmeniť spôsob výpočtu a valorizácie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne – dnes nespravodlivý a umožňujúci špekulácie. Je podľa vás správne, že rovnaký dôchodok bude mať občan, ktorý zarobí štvrtinu priemernej mzdy, aj živnostník, ktorý platí trikrát také vysoké odvody? Trojnásobný rozdiel v odvodoch – ale dôchodok budú mať rovnaký!

Návrat rovnej dane

Nová vláda by však mala v prvom rade urobiť poriadok v daniach a odvodoch. Slovensko by sa malo okamžite vrátiť k rovnej 19-percentnej dani a postupne sadzbu znížiť až na 15 percent. Treba zrušiť daňové licencie a liberalizovať odpisy. Živnostníkom zrušiť to, čo ich najviac dusí – povinné minimálne odvody. Nech platia odvody primerané k ich príjmom.

Onedlho je tu príležitosť, aby sa ľudia vyjadrili sami – či chcú pokračovanie súčasného marazmu, alebo spravodlivé dane a odvody, motivujúce podnikať a tvoriť nové pracovné miesta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.