Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.07.2015, 00:00

Živnostníci v zelenom drese

V čase, keď som písal tento stĺpček, hostesky na Tour de France obliekali Petra Sagana do zeleného dresu.

Rád by som doprial pomyselný „zelený dres“ aj všetkým šikovným a podnikavým živnostníkom, ale... to by sa museli na Slovensku zmeniť podmienky na podnikanie.

Mnoho živnostníkov má príjem do 600, možno 800 eur mesačne. Najviac ich trápia povinné takzvané minimálne odvody. Ak ste zamestnanec alebo ste na dôchodku, skúste si predstaviť že by ste museli každý mesiac zaplatiť do poisťovní vyše 194 eur. Áno, aj pred Vianocami. Aj vtedy, keď by ste práve nemali žiadne zákazky. Aj vtedy, keď vám odberatelia nezaplatili faktúry. Na budúci rok sa minimálne odvody zvýšia až na 202 eur. To je tretina čistej mzdy bežného zamestnanca. Riešenie? Zrušiť živnostníkom minimálne odvody. Nech platia odvody primerané ich príjmom.

V pasci

Tí živnostníci, ktorí chceli uniknúť povinnosti platiť privysoké odvody a založili si eseročky, sú v pasci. Odvlani sa kruto sprísnilo uplatnenie straty, predĺžilo sa odpisovanie budov, zrušilo sa zrýchlené odpisovanie. A zaviedli sa daňové licencie. Ak ste zamestnanec, skúste si predstaviť, že ste museli raz ročne zaplatiť štátu sumu 960 eur, hoci vaša firma má problémy alebo je kvôli vyšším investíciám v strate. Riešenie? Zrušiť daňové licencie. Umožniť podnikateľom slobodne sa rozhodnúť o uplatnení straty z minulých rokov. Umožniť slobodne sa rozhodnúť o tom, kedy a ako odpisovať majetok vo firme.

Napriek tomu všetkému je dosť živnostníkov a drobných podnikateľov, ktorí sú úspešní. Radi by prijímali zamestnancov a tvorili pracovné miesta. Súčasný Zákonník práce je pre nich neprekonateľnou prekážkou. Riešenie? Zjednodušiť Zákonník práce. Umožniť malým podnikateľom zamestnávať ľudí bez zaťažovania zbytočnými povinnosťami. Ak sú v zákonníku výnimky pre dohodárov, pre agentúry dočasného zamestnávania, nebojme sa zjednodušiť Zákonník práce pre malých zamestnávateľov.

Rýchle riešenie

Všetky uvedené riešenia sa dajú rýchlo a ľahko zaviesť. Výpadok na daniach a odvodoch pre štátny rozpočet možno nahradiť zrušením všetkých nezmyselných sociálnych balíčkov. Šetrením v štátnej správe a v samosprávach. Zastavením rozkrádania štátneho majetku.

Slovensko sa môže znova stať lídrom pelotónu – to sa však musíme vrátiť k rovnej dani. Napríklad so sadzbou 15 percent. A urobiť poctivú reformu sociálneho a odvodového systému – zaviesť odvodový bonus.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.