Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2016, 00:00

Keď vzrastie plat. O 48 percent

Ako nevnímať silný politický a predvolebný motív iniciátorov štrajku časti učiteľov, keď títo za svoje platy neštrajkovali proti vláde, ktorá ich zvýšila o nulu, ale štrajkujú proti vláde, ktorá platy zvýšila o 22 percent? Vláda SR jasne povedala, že rešpektuje legitímne právo časti učiteľov na štrajk a nenapadne ho na súde, ako to urobila vláda pravice pri štrajku železničiarov. Treba si však povedať niekoľko faktov a čísel.

Prvá vláda vedená Smerom v rokoch 2006 – 2010 zvýšila platy pedagógov o 26 percent a súčasná vláda o 22 percent. To je v súčte 48 percent, čím je jasne vyjadrený náš pohľad na význam pedagógov pre spoločnosť. Nie rečami z opozície, ale konkrétnymi rozhodnutiami. Keď sme mali vládnu moc, výrazne sme zlepšili postavenie a finančné ohodnotenie učiteľov. Keď mali vládnu moc súčasné opozičné strany, ocenili postavenie učiteľov (ne) zvyšovaním ich platov dva roky po sebe o nulu. Čo im, samozrejme, dnes nebráni byť na strane štrajkujúcich učiteľov.

Ďalej, zvýšenie platov učiteľov od roku 2012 znamenalo výdavky zo štátneho rozpočtu na úrovni 480 miliónov eur. Žiadnej inej profesii vo verejnej správe neboli v rokoch 2012 – 2016 zvyšované platy tak, ako učiteľom.

Rovnako môžeme hovoriť o obrovských investíciách do modernizácie škôl, o zamedzení prepúšťania učiteľov na letné mesiace, o naštartovaní duálneho odborného vzdelávania.

Potvrdili sme, že ak bude Smer súčasťou novej vlády po voľbách v marci 2016, máme záujem pokračovať v politike zvyšovania platov učiteľov a takisto máme záujem, aby sa na tvorbe časti Programového vyhlásenia vlády SR, ktorá sa bude týkať školstva, aktívne zúčastnili predstavitelia učiteľov.

Toto je náš prístup k zlepšeniu postavenia učiteľov, voči ktorému stoja ultimatívne finančné požiadavky, vrátane absolútne nereálnych ako štyristomiliónová investícia do didaktických prostriedkov už tento rok, predostreté nie v čase kolektívneho vyjednávania a tvorby štátneho rozpočtu, ale po jeho schválení a po ukončení legislatívneho procesu v tomto volebnom období. Vzhľadom na uvedené môžeme len s poľutovaním konštatovať, že dochádza k politicky motivovanej akcii, ktorá nemá priamu podporu žiadnej učiteľskej organizácie a berie si za rukojemníkov deti a ich rodičov, ale aj pedagógov, ktorí sa do štrajku nezapoja.

Súvisiace články

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.