Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.10.2015, 00:00

Richard Sulík: TechMatch – pre zlodejov a lúzerov

Že nám vládne banda zlodejov, je stará známa a násobne overená vec. Kvôli korupčným kauzám odstúpili viacerí ministri i predseda parlamentu, naposledy šéf zdravotnej poisťovne, ktorý náruživo obchodoval so svojou staručkou tetou.

Avšak nikde nie je rozkrádanie v takých absurdných reláciách, ako v IT. Rôzne webové portály za státisíce eur v reálnej hodnote pár percent obstarávacej sumy to dokumentujú najlepšie. Jedna rozkrádačka za druhou. Mám silné pochybnosti, že v oblasti IT existuje čo len jedno korektné výberové konanie.

Teraz si táto partička zlodejov povedala, že ide podporovať startupy. Potom, čo roky zhoršujú podnikateľské prostredie, zavádzajú kadejaké licencie a povinnosti – ktoré sú problémom práve pre začínajúce firmy, a to jedno z akej oblasti – si zrazu zmysleli, že práve startupy potrebujú podporu.

Samozrejme, nebola by to vláda Roberta Fica, keby organizácia dnes začínajúcej konferencie TechMatch nestála násobne viac, ako by boli nezlodeji ochotní zaplatiť. Ale to nie je dôležité.

Rovnako nie je dôležité, že dva týždne pred konaním tejto konferencie väčšina IT komunity nič nevedela. Dôležité je, že premiér si bude môcť odfajknúť splnený sľub – podporu startupov. Lebo, ak by náhodou či omylom išlo o naozaj podporu startupov, tak by to celé vyzeralo inak. Stačí si prečítať napríklad blog Jakuba Ptačina.

Teraz už len nejako dostať zopár ľudí na konferenciu, ktorí budú robiť štafáž tomuto divadlu na čele s Kawasakim za 60 litrov. Kto sa tejto akože svetovej konferencie zúčastní, dá jasne najavo, že buď patrí k nim – teda, že je jeden zo zlodejov, alebo že by chcel patriť k nim, ale doteraz sa mu to nepodarilo – a teda, že je jeden z lúzerov, ktorí sa nedokážu čestne živiť.

Žiaden súdny a slušný človek tam nepôjde, lebo má niečo, čo si zlodeji nevedia predstaviť, že existuje: česť. Kto chce počuť, čo má pán Kawasaki k veci čo povedať, si kúpi niektorú z kníh, ktoré vydal a nebude podporovať túto bandu zlodejskú svojou prítomnosťou na násobne predraženej „utajenej“ konferencii.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.