Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2016, 23:57

Obsah rozhoduje

Obsah rozhoduje
Zdroj: Peter Mayer

Základom stability a funkčnosti novej vládnej koalície je predovšetkým schopnosť kompromisu v záujme krajiny a z neho vyplývajúca obsahová zhoda koaličných partnerov na prioritách vládneho programu.

Či ide o kontinuitu proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska, či silný protikorupčný program s protischránkovým zákonom vzťahujúcim sa na verejné zdroje, protikorupčnú doložku pri návrhoch zákonov a ďalšie normy. Alebo ak ide o oblasť daní a verejných financií, kde sme si uložili záväzok zníženia dane z príjmu právnických osôb, zrušenia daňových licencií od roku 2018, ale aj možnosť rozšírenia osobitných odvodov a daní v regulovaných odvetviach. V oblasti školstva sme sa prihlásili k výraznému zvýšeniu verejných investícií do tohto sektora, spojenému so zásadnými vnútornými reformami, ako aj k skvalitňovaniu systému duálneho vzdelávania. Zvýšený dôraz sa dostane občianskej výchove proti extrémizmu a totalitným režimom. Zásadné zmeny nastanú v oblasti kontroly vynakladania zdrojov v zdravotníctve, kde opozícia získa zastúpenie v kontrolných orgánoch VšZP a Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Rovnako posun nastane zavedením systému DRG či aplikácie eHealth a sústredíme sa aj na obmedzenie zisku súkromných poisťovní. 

Je prirodzené, že pre koalíciu s dominantným postavením sociálnodemokratickej strany bude kľúčovou oblasťou podpora regiónov prostredníctvom rozšírenia pôsobnosti zákona o podpore najmenej rozvinutých okresov a daňových úľav pre malých a stredných podnikateľov tvoriacich pracovné miesta v najmenej rozvinutých regiónoch či ďalšia výstavba infraštruktúry. Rovnako – pre našu stranu kľúčová – je, prirodzene, sociálna politika so záväzkom tvorby ďalších stotisíc pracovných miest, ďalším zvyšovaním minimálnej mzdy, úpravou valorizácie dôchodkov či zvýšením vianočných príspevkov pre dôchodcov, ako aj pokračovanie v politike stabilných cien energií. Zhoda vládnych partnerov panuje aj v ďalších oblastiach, akými sú opatrenia na zvýšenie verejnej kontroly a zodpovednosti v justícii, rovnako pri posilnení potravinovej bezpečnosti Slovenska, zákaze privatizácie strategických podnikov a ďalších opatreniach z oblasti menšinovej politiky či ochrany životného prostredia.

Priority, na ktorých sme sa s koaličnými partnermi zhodli, sú základom pre tvorbu Programového vyhlásenia vlády, na základe ktorého, verím, vláda získa dôveru Národnej rady SR, a prostredníctvom ktorých posunieme aj v neľahkých časoch Slovensko dopredu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.