Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2016, 00:00

Richard Sulík: Po ďalších voľbách nižšie dane

Richard Sulík: Po ďalších voľbách nižšie dane
Zdroj: Pavol Funtál

V posledných rokoch narástli príjmy nášho štátu o 18 percent, čo je najviac spomedzi okolitých krajín. Avšak ani tento dramatický nárast nestačí na pokrytie štátnych výdavkov. Peter Kažimír si preto pre slovenských daňovníkov pripravil ďalšie mučiace nástroje vo forme vyšších daní – čo je zrejme to jediné, čoho je schopný. A treba povedať, v tom je dobrý. Žeby prišiel s nejakým šetrením, je u tohto ministra financií nemysliteľné.

Lenže práve tento vývoj je veľmi nebezpečný. Každé zvýšenie daní totiž ubíja motiváciu tvoriť hodnoty. To je pre správneho socialistu karpatského typu súvislosť nepredstaviteľná – lebo veď peniaze prichádzajú z Bruselu – no pravdivá. Stále vyššie dane, ktorými sa financuje stále vyššia miera prerozdelenia, sú cestou do pekla. Existuje dostatok príkladov, ktoré to potvrdzujú. Plus, špeciálne na Slovensku všadeprítomná korupcia a rozkrádanie zvyšujú u daňovníkov pocit nespravodlivosti.

Riešením je presne opačná cesta. Stačí nekradnúť a potom bude priestor na zníženie daní. Rád by som na tomto mieste pripomenul, že SaS nemá žiadne korupčné kauzy, lebo nemá žiadnych oligarchov. To znie možno frázovito, ale je to prvý skutočný predpoklad na výrazné zníženie korupcie – nemať v pozadí strany rôzne postavičky, ktoré cucajú štát.

Samotné zníženie daní si Slovensko už raz zažilo, v roku 2004 v rámci daňovej reformy. V krátkom čase sa zo Slovenska stal tiger Európy. Napríklad narástol základ dane právnických osôb medzi rokmi 2003 a 2005 o 92 percent. Myslím, že toto číslo hovorí za všetko. Ďalšia výrazná výhoda bolo zjednodušenie daňového systému, najmä rušením veľkého množstva výnimiek, špeciálnych daňových režimov a rôznych sadzieb.

Takže si to presne takto zopakujeme. Ak nám voliči dajú v najbližších voľbách dôveru, začneme kresať štátne výdavky na statky, ktoré nie sú verejné (rôzne formy podnikania štátu a podobne) a opätovne sa podrobne pozrieme na daňový systém. Za 10 rokov vlády socialistov riadne zarástol burinou, bude radosť ho osekať a výrazne zjednodušiť. Skúseností s tým máme dostatok.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.