Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2016, 00:00

Už ste si vyplatili dividendy?

Už ste si vyplatili dividendy?
Zdroj: Peter Mayer

Od roku 2017 sa z dividend prestávajú platiť zdravotné odvody a namiesto toho sa bude platiť daň. Presnejšie, daň z dividend sa bude prvýkrát platiť z dividend za rok 2017. Z dividend vyplatených zo zisku za roky 2011 až 2016 sa bude naďalej platiť zdravotné poistenie.

To ste asi počuli, čítali, to viete. Chcem však upozorniť, že od 1. januára 2017 sa v zákone o zdravotnom poistení má zrušiť maximálny vymeriavací základ. Zdravotné odvody sa tak od 1. januára 2017 budú platiť z celého príjmu, bez obmedzenia.

Ak vaša spoločnosť, vaša firma, dosiahla za roky 2011 až 2015 slušný zisk a ten ste si zatiaľ – podobne ako mnohí podnikatelia – nevyplatili, pretože finančné prostriedky potrebujete vo firme, tak zvážte, či tak urobíte alebo neurobíte ešte pred koncom roka 2016. Ak si podiely na zisku za roky 2011 až 2015 vyplatíte ešte pred koncom roka 2016, zdravotné odvody zaplatíte najviac zo sumy 51 480 eur – čo je maximálny možný vymeriavací základ podľa zákona o zdravotnom poistení platný v roku 2016.

Napríklad, ak kumulatívna suma zatiaľ nevyplatených dividend za roky 2011 – 2015 dosiahla 100-tisíc eur a celú túto sumu si vyplatíte pred koncom roka 2016, zdravotné odvody zaplatíte najviac zo sumy 51 480 eur. Ak si však tieto dividendy vyplatíte až v roku 2017 alebo neskôr, zdravotné odvody zaplatíte z celej sumy vyplatených dividend.

Samozrejme, mnohí majitelia firiem, ktoré sú v zisku, v praxi zisk nechávajú vo firme. Investujú, respektíve potrebujú prevádzkový kapitál. O výplate dividend preto neuvažujú. Riešením však môže byť poskytnutie pôžičky do firmy. Teda najskôr si vyplatiť dividendy a následne tieto prostriedky vložiť do firmy vo forme pôžičky. Nie je to nový nápad, takto podnikali a podnikajú napríklad akcionári spoločnosti B. A. Haus – páni Počiatek, Kaliňák (áno, minister vnútra) či pán Bašternák. Kapitál takto zostane v spoločnosti a v budúcnosti ho majitelia môžu čerpať na osobné použitie formou vrátenia pôžičky – samozrejme, už bez platenia daní či odvodov.

Práve dnes parlament prerokuje a schváli novelu zákona o zdravotnom poistení. Ak sa skutočne zrušia maximálne vymeriavacie základy, prečítajte si článok pozorne ešte raz.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.