Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2017, 00:00

Rok akcie pre Slovensko

Rok akcie pre Slovensko
Zdroj: Pavol Funtál

Nastupujúci rok si dovolím označiť na medzinárodnej politickej scéne za nevypočítateľný a turbulentný. V Bielom dome zasadne nová administratíva, vo Francúzsku a v Nemecku sa uskutočnia voľby, začnú sa rokovania o brexite. Do jedného roka je skoncentrovaných toľko zásadných udalostí, ktoré ovplyvnia existenciu EÚ, a teda aj Slovenska. Pred vládnou koalíciou stojí kľúčová otázka, ako sa zodpovedne k týmto výzvam postaviť. Som presvedčený, že budeme v tomto roku klásť mimoriadny dôraz na dve veci – na zastavenie politiky nenávisti, ktorá sa šíri prakticky celou Európou a na garantovanie väčšej miery bezpečnosti ľuďom v EÚ.


Za kľúčovú vnútropolitickú úlohu, pred ktorou stojí vládna koalícia, považujem presadzovanie princípov zodpovednej politiky. Z tohto dôvodu Smer označuje nastupujúci rok ako Rok akcie pre Slovensko. Chcem povedať, že obsahuje tri základné ideové roviny.


Prvou a podstatnou je udržanie vnútornej stability a bezpečnosti. Platí totiž pravidlo, že ak sú jednotlivé členské štáty stabilné, potom je stabilná aj celá EÚ. Preto mi záleží na budovaní dobrých vzťahov, nielen vo vnútri koalície, ale aj s prezidentom. Stabilita inštitúcií garantuje stabilitu štátu. V tejto súvislosti je len na opozícii, či bude pokračovať v účelovej demontáži ich dôvery, alebo posunie politickú súťaž na vyššiu úroveň.


Druhou podstatnou ideovou rovinou je práca jednotlivých ministerstiev tak, aby sme dobré hospodárske výsledky krajiny pretavili do životnej úrovne ľudí. Ľudia na Slovensku majú právo na dôstojný život a od ministrov čakám v tomto roku reálne impulzy smerujúce k pozitívnej zmene kvality života. Ministerstvo financií vypracovalo piaty najlepší rozpočet v EÚ, zodpovedne hospodárime. V sociálnej oblasti sa zvýši minimálna mzda, podporíme starodôchodcov, mladé rodiny, ako aj opatrovateľskú službu.  V oblasti hospodárstva sa finalizuje 66 rozpracovaných investičných projektov za 1,8 miliardy eur, ktoré by mali priniesť 24-tisíc pracovných miest. Plánujeme investovať do rozvoja zaostalých regiónov Slovenska. Ministerstvo zdravotníctva zavedie systém elektronického zdravotníctva či poriadok v poplatkoch v ambulanciách.


Tretia rovina Roka akcie pre Slovensko je ideovo-programová. Politika Smeru musí byť blízka ľuďom a musí riešiť kvalitu ich života. Z tohto dôvodu očakávam, že Rok akcie definuje našu stranu ako jednoznačne ľavicovú. Ako stranu, ktorá drží sľuby, garantuje stabilitu a pozitívne mení život na Slovensku k lepšiemu.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.