Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2017, 00:00

Dôverujme mladým

Dôverujme mladým
Zdroj: Pavol Funtál

V poslednom období často počúvam otázku: „Má vôbec zmysel zostávať žiť na Slovensku?“ Neviem, čo je cieľom ľudí, ktorí ju kladú a snažia sa tak vytvoriť negatívny dojem zo života u nás. Osobne nerozumiem zmyslu takýchto otázok. Som hrdý na našu krajinu, som jej vďačný za príležitosti, ktoré mi dala a je mojou povinnosťou jej to vrátiť. A som presvedčený, že nie som jediný, kto takto uvažuje. 

Veľká väčšina zahraničných manažérov, ktorí riadia podniky na Slovensku, je pozitívne prekvapená usilovnosťou a vedomosťami našich ľudí. To je kľúčovým dôvodom, prečo k nám automobilky presúvajú tu najnáročnejšiu výrobu z hľadiska kvality odvedenej práce. Naši programátori patria medzi najlepších v Európe, čo potvrdzuje čoraz viac projektov dodávaných zo Slovenska na zahraničné trhy. A to, čo dosiahli naši športovci v roku 2016, nepotrebuje žiaden komentár! 

Žijeme v krásnej krajine v srdci Európy, v krajine šikovných a snaživých ľudí. Priznajme si to, neklamme samých seba. Je to tak! No je našou povinnosťou spraviť všetko pre to, aby to bola pravda nielen dnes, ale aj o 5 či 15 rokov. Závisí to len a len od nás. Preto je povinnosťou vedcov, lekárov, učiteľov, ale aj nás politikov otvárať dvere mladým ľuďom. Mladí ľudia prinášajú mimoriadnu invenciu, dravosť, dynamiku. A preto ich nenechávajme na periférií sociálnych sietí ako pasívnych pozorovateľov, ale vtiahnime ich do rozhodovania o budúcnosti Slovenska. 

Je preto mojou osobnou prioritou otvárať mladým ľuďom dvere v politike, ako aj priamo v úrade podpredsedu vlády. Napríklad u nás, v sekcii zodpovednej za informatizáciu spoločnosti, pracuje 57 ľudí, pričom ich priemerný vek je 36,6 roka. Náš úrad sa nebráni ani otvorenej diskusii s neziskovými organizáciami a združeniami, ktoré sa snažia prispieť k zodpovednej a úspešnej implementácii IT systémov v našej krajine. Nie vždy sa zhodneme, no chcem, aby zostalo krédom úradu, že budeme otvorení novým myšlienkam, nápadom, ale i konštruktívnej kritike. Kritike, ktorá väčšinou prichádza od mladých ľudí, ktorým záleží na Slovensku. Verím, že jedine spojenie sily a zanietenosti mladých so skúsenosťami a múdrosťou starších vie z našej krajiny spraviť to reálne srdce Európy.

Želajme si, nech čo najviac ľudí používa slová nášho olympijského víťaza Mateja Tótha: „Prešiel som celý svet, ale spočítal by som na prstoch jednej ruky, kde by som chcel žiť viac ako na Slovensku.“ Matej, ďakujeme! 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.