Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2020, 00:00

Číňania prestávajú veriť vláde pre zlyhanie podobné Černobyľu

V meste Wu-chan vypuklo už v roku 1911 povstanie, ktoré spôsobilo pád cisárskej dynastie.

Číňania prestávajú veriť vláde pre zlyhanie podobné Černobyľu
Zdroj: TASR

© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.

Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

V celej čínskej histórii sa predpokladajú dynastické cykly cisárov. Silný zjednocujúci vodca vytvára impérium, ktoré prekvitá, ale nakoniec upadne, cisár stratí „nebeský mandát“ a je zvrhnutý ďalšou dynastiou.


Cisár nemusel mať vznešený pôvod a mohol by stratiť svoj nebeský mandát, ak by ho vykonával nedôstojne, nespravodlivo alebo nekompetentne. Právo obyvateľstva na vzburu bolo implicitne zaručené. Prírodné katastrofy, hladomor, mor, invázia, a dokonca aj ozbrojená vzbura sa považovali za náznaky

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.