Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.08.2020, 00:00

Anatómia veľmi krátkeho medvedieho trhu

Obavy investorov spôsobili diskontné sadzby.

Anatómia veľmi krátkeho medvedieho trhu
Zdroj: Reuters

© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.

Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

V rámci „covidovej“ ekonomiky sme nezažili nič výnimočnejšie ako oživenie globálnych akciových trhov. Vyspelé ekonomiky zažili až od 23. marca drsný, ale krátkodobý medvedí trh, po ktorom nasledovalo veľkolepé oživenie, ktoré eliminovalo všetky medziročné straty v priebehu 17 týždňov. Čo sa ekonómovia naučili? Prvá otázka znie, či sa trh správal „racionálne“? A to v zmysle, že pokles a oživenie cien akcií možno vysvetliť zmenami v očakávaniach rastu, ktoré boli vyvolané ekonomickým prepadom a oživením. No zdá sa, že to tak nie je.

Platí, že hodnota akcií sa rovná súčasnej hodnote výhod, ktoré akcionári očakávajú v budúcnosti. Toto sa mení z dvoch dôvodov. Po prvé, očakávania týkajúce sa výšky výhod – podnikových ziskov a dividend – stúpajú a klesajú. Po druhé, súčasná hodnota budúcich pôžitkov je ovplyvnená takzvanou diskontnou sadzbou vlastného imania. To sa rovná návratnosti bezpečných aktív a tiež tomu, čo investori očakávajú, že zaplatia za mimoriadne riziká ako straty či bankroty.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 64% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.