Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2021, 00:00

Americké zákony už hovoria, ako plánovať pracovné zmeny

V predajniach so stabilnejším plánovaním vzrástli tržby o sedem percent.

Americké zákony už hovoria, ako plánovať pracovné zmeny
Zdroj: Financial Times

© The Financial Times Limited 2020. Všetky práva vyhradené.

Za preklad článku zodpovedajú výhradne Hospodárske noviny. Financial Times Limited nenesie žiadnu zodpovednosť za presnosť alebo kvalitu prekladu.

Ak sa neviete dohodnúť, ako niečo zmeniť, pozrite sa, čo urobili susedia. Vo Veľkej Británii sa roky bez výsledku riešia nechránené pracovné miesta. Jedna strana tvrdí, že zmluvy na nula hodín sú vykorisťovateľské a mali by byť zakázané. Druhí argumentujú, že podniky v 21. storočí musia byť schopné prispôsobiť svoje pracovné sily tak, aby reagovali na premenlivý dopyt.

Riešením by bolo sledovanie empirických dôkazov z USA, kde na mnohých miestach prijali nové zákony, ktorých cieľom je zlepšiť stabilitu pracovníkov pri zachovaní flexibility. Viaceré mestá prijali od roku 2015 „zákony o spravodlivom pracovnom týždni“ pre sektory ako maloobchod a fast foody. Je bežné, že zamestnávatelia v týchto odvetviach plánujú spôsobom „just-in-time“ v snahe minimalizovať náklady podľa dopytu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.