Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.11.2017, 00:33

KOMENTÁR: Premiérovi treba vysvetliť, čo sa stalo

Keď majstri v populizme prestanú mať zábrany, hrozí im nepekný koniec.

Tak sme sa konečne dozvedeli, čo robil premiér Robert Fico celých šesť dní po voľbách. Čudoval sa. 

Teda presnejšie: on nerozumie, prečo všetci hovoria o tom, že Smer dostal v župných voľbách výprask. Premiér si žiadny debakel ani fiasko nevšimol. A na svoju obranu vytiahol graf.

Od tohto momentu to začína zaváňať Petrom Kažimírom. Ficove grafy sú síce fakticky správne, no pri ich interpretácii sa viacerým začalo dvíhať minimálne obočie.

Robert Fico to rozbalil vo veľkom. Smer získal 88 poslancov a pozrite sa, ostatné politické strany sú ďaleko za nami. A áno, chcel by viac, veď kto by nechcel. A opäť nechápal. Aký debakel? O čom to tie médiá hovoria?

Dobre, poďme to premiérovi vysvetliť.

Na úvod číselných hier nezaškodí trošku veľkorysosti. Ficovi a jeho strane doprajme ešte viac poslancov. Konkrétne 97. To je počet mandátov, ktoré získal Smer samostatne plus v koalíciách (prevažne so súčasnými vládnymi stranami). Do tejto skupiny patria všetci poslanci, ktorí budú reprezentovať aj záujmy Smeru.

A v čom spočíva Ficova prehra?

Pred štyrmi rokmi mal Smer samostatne a v koalíciách, do ktorých sa zapojil, 175 poslancov, čo v porovnaní s aktuálnymi výsledkami znamená stratu 78 poslancov - pokles o 45 percent.

Fico by mohol namietať, že výrazne rastie počet nezávislých, ktorí uberajú mandáty všetkým politickým stranám. To je však ďalší omyl. Najviac zobrali práve Smeru. Opozičné pravicové koalície mali totiž pred štyrmi rokmi 104 poslancov, teraz ešte o jedného navyše.

Najbolestivejšie je však pre Roberta Fica iné porovnanie, na ktoré pri svojich prepočtoch pozabudol. S Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom (prípadne zastupujúcou Veronikou Remišovou). Ich strany sa stali základnými kameňmi koalícií, ktoré za výdatnej podpory KDH a ďalších menších stredopravých strán porazili Ficov koaličný blok. V pomere 105:97, alebo ak chcete, v percentuálnom vyjadrení 25,2 ku 23,3.

Dosiahnutý rozdiel ukazuje, že misky váh sa pomaly prikláňajú na opačnú stranu. Nastáva teda niečo, o čom sa pravici ešte pred štyrmi rokmi ani len nesnívalo.

Aby sa to začalo znova vyvíjať podľa želaní premiéra, potrebuje Smer rýchlo konať. Musí sa viac spoliehať na svojich partnerov, pretože sám dosiahne veľké víťazstvá už len ťažko. A hlavne, potrebuje sa urýchlene očistiť od všetkého korupčného a nájsť niekoho, kto strane prihrá stratené hlasy.

Netreba si namýšľať, že premiér si vážne straty Smeru neuvedomuje. Problémom je, že pred verejnosťou stále predvádza svoje majstrovstvo populizmu (Fico to sám vyhlásil) a skrýva sa pred realitou.

Ak v tom bude pokračovať aj naďalej, tak ten "neexistujúci" debakel môže prísť aj v najbližších parlamentných voľbách. A to by už malo pre Smer fatálne následky.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.