Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2018, 00:00

Boj proti klimatickým zmenám prehĺbi sociálnu nerovnosť

Boj proti klimatickým zmenám prehĺbi sociálnu nerovnosť
Zdroj: Filip Homza

Európe zostáva 30 rokov na to, aby prestala poháňať autá benzínom, vyrábať elektrinu z uhlia a vykurovať domy olejom. Inak sa jej nepodarí splniť dohodnutý príspevok v boji proti klimatickej zmene.

Takáto hlboká zmena si vyžiada veľké politické zásahy. Normy zakážu určité technológie, uhlíkové dane predražia použitie špinavej energie a verejné programy budú povzbudzovať nasadzovanie čistejších technológií. V porovnaní s existujúcimi klimatickými politikami v budúcnosti budú zásahy musieť byť značne agresívnejšie. Kým napríklad dnešná cena uhlíka je menej ako 10 dolárov, v roku 2050 budú na odradenie od znečisťovania možno potrebné aj ceny nad sto dolárov.


Tieto politiky nebudú mať vplyv len na ekonomiku, ale prinesú aj závažné prerozdeľovacie dôsledky. Chudobnejšie domácnosti, ktoré si nebudú môcť dovoliť nové drahé elektromobily, nebudú mať inú možnosť, než platiť vysoké uhlíkové dane za používanie svojich starých Dacií. Paradoxne, vlády využijú tieto výnosy z dane z motorových palív na dotácie, za ktoré si bohatšie Domácnosti kúpia Teslu.


Chudobnejšie domácnosti zväčša nevlastnia domy, a tak nemôžu aktívne investovať do solárnych panelov, energeticky efektívnych opatrení či nabíjacích staníc dotovaných z verejných zdrojov. Ak aj vlastnia domy, nemajú prístup ku kapitálu, ktorým by tieto investície financovali. Preto budú vynakladať čora

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.