Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 12:36

Návod pre Pellegriniho: ako sa mohol ľahko vyhnúť facke od Kisku

Dnes by Most-Híd a torzo Siete, ktorá už ani nie je súčasťou vlády, sotva preukázali, že za nimi stále stojí takmer 316-tisíc ľudí, ktorí im dali svoj hlas vo voľbách.

Peter Pellegrini mal jednoduchú možnosť, ako sa vyhnúť facke od prezidenta Andreja Kisku, ktorý mu odmietol prvý návrh vlády.

Stačilo, aby hlavu štátu obišiel a mená si nechal odobriť vyššie. Na mieste, kde o svoju dovtedy bezpečnú pozíciu prišli i dvaja politickí suveréni – Robertovia Fico a Kaliňák. Na ulici.

Áno, je to neštandardné, no to je aj situácia. Ak sme svedkami najmasovejších demonštrácií od novembra 1989 – nedá sa hlas ulice obísť obvyklým ignorovaním. Ministrovi vnútra totiž musí veriť verejnosť. Ak trojkoalícia žiada rešpektovanie výsledkov volieb, pôsobí vágne.

Dnes by Most-Híd a torzo Siete, ktorá už ani nie je súčasťou vlády, sotva preukázali, že za nimi stále stojí takmer 316-tisíc ľudí, ktorí im dali svoj hlas vo voľbách. Aj preto by malo byť v záujme budúceho premiéra predstúpiť pred prezidenta s väčšou podporou, ako je 79 poslancov.

Tu sa však žiada dodať, že hlava štátu nie je tribúnom ulice, ale prezidentom všetkých občanov a moderátor spoločenského zmieru – na rozdiel napríklad od USA má u nás ušľachtilejšie poslanie ako riadiť vládu. Aj preto by nemal na hrane ústavy lustrovať kandidátov, ale skôr posadiť za jeden stôl protestujúcich a dezignovaného premiéra, aby sa dohodli.

Samozrejme, premiér má svoju suverenitu a nemusí rešpektovať každý nezmysel, čo zakričí ulica. No ak to myslí vážne, malo by byť jeho cieľom hľadať zmierenie s protestujúcimi.

Paradoxne ich počúvaním môže vyvrátiť všeobecné presvedčenie, že autonómia premiéra pri menovaní vlády sa už dávno rozpustila v pohári koly.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.