Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.05.2018, 13:14

Fico chce skorší dôchodok. Aby naň sám nemusel...

Nápad ústavne zastropovať dôchodkový vek nemožno považovať za snahu pomôcť pracujúcim.

Kde je Bart, veď jeho večera je už studená ... a zjedená – nechal sa svojho času počuť známy „politický filozof“ Homer Simpson. Na zjedenú večeru sa môže tešiť aj generácia politikov, ktorá časom nahradí súčasnú garnitúru.

Nápad ústavne zastropovať dôchodkový vek nemožno považovať za snahu pomôcť pracujúcim, ale naopak, získať politické body na úkor budúcich generácií. Samozrejme, odborári majú pravdu, že pracovať vo vysokom veku je nepríjemné. No povedať, že to tak nesmie byť, nestačí.

Ak by to Smer myslel vážne, ponúkol by najskôr kompletné riešenie. Pre nepriaznivú demografiu a jej vplyv na rozpočet Sociálnej poisťovne musíme počítať s jedným z troch nepríjemných riešení. Predlžovaním veku, zvyšovaním odvodov, alebo znižovaním budúcich dôchodkov. Respektívne ich kombináciou. No na to už politická vôľa nie je. Pochopiteľne.

Nápad, ktorý máme na stole – teda zastropovanie penzijného veku, je iba populistickou snahou Roberta Fica, aby pre seba dosiahol pravý opak. Aby našiel novú voličskú vzpruhu a ešte nemusel odísť do politického dôchodku, hoci podľa nálad naň patrí.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.