Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.06.2018, 00:00

G7 stále dokáže ísť svetu príkladom

Najvyspelejšie krajiny sa musia nanovo zastať hodnôt slobody a demokracie.

G7 stále dokáže ísť svetu príkladom
Zdroj: Reuters

Stretnutia skupiny G8, ktorú tvoria najbohatšie krajiny sveta, zvykli byť kvalitne skoordinovaným cvičením. Zväčša technokratickí, centristickí lídri hlavných štátov si podiskutovali o tom, ako doladiť svetovú ekonomiku, pomôcť tým, ktorí zaostávali, a vôbec, potľapkávali sa po pleciach za svorné dodržiavanie progresívnych a zväčša demokratických hodnôt.

Terajšie stretnutie G7 – Rusko bolo vylúčené kvôli anexii Krymu v roku 2014 – ktoré sa konalo 8. až 9. júna v Quebecu, len ťažko mohlo vyzerať odlišnejšie, čo značne znepokojuje a irituje hostiteľa, kanadského premiéra Justina Trudeaua. Americký prezident Donald Trump rozhorčil zvyšných šesť krajín, keď v podstate začal obchodnú vojnu. Navyše nad stretnutím sa vznášali rastúce obavy, že nová populistická vláda v Taliansku stiahne euro späť do krízy.


Nie je jasné, čo sa na samite naozaj dalo dosiahnuť. Kanadská agenda bola v mnohých ohľadoch návratom do predvídateľnejších časov – jej cieľom bolo hľadať spôsoby, ako posilniť hospodársky rast a manažovať zmenu klímy. V skutočnosti však Trumpova obchodná rozbuška – uvalenie vysokých ciel na dovoz kovov z Mexika, Kanady a Európskej únie – bola dôležitým bodom diskusie.


Geopolitické posuny
A to je škoda. Od finančnej krízy v roku 2008 skutočným rozhodovacím orgánom pre medzinárodné záležitosti mala byť širšia G20, hoci toto zoskupenie sa viackrát ukázalo ako nefunkčné. Na druhej strane, G7 ponúka inú príležitosť – šancu pre lídrov ujasniť si odpoveď na otázku: čo chce demokratický Západ a jeho spojenci – obzvlášť Japonsko – naozaj dosiahnuť. Čo ponúkajú svetu a ako dokážu obhájiť svoje hodnoty?


Zažívame čoraz výraznejšiu krízu dôvery v západné demokratické inštitúcie a nárast svojráznych lídrov, akým je Trump, ktorý nedávno oznámil, že je presvedčený, že si smie udeliť milosť v hocijakom prípade. To sa deje v čase hlbokých geopolitických posunov. Vojenské, ale aj všeobecnejšie napätie tvárou v tvár sebavedomejšieho Ruska a Číny narastá takmer každý týždeň.


Zaseknutá globalizácia
Ako ukazuje Trumpovo volebné víťazstvo a rétorika okolo obchodného konfliktu, konsenzus o vytváraní globalizovanejšej ekonomiky je tiež oslabený. Tak v demokraciách, ako aj v autokratických režimoch sa množia obavy, ž

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.