Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2018, 00:00

Ani ropa nie je, čo bývala

Ak však jednotka môže stáť aj sto, aj 30 dolárov, pripomína skôr špekulatívne aktívum (zlato) či nóvum s nejasným uplatnením (bitcoin), nie jednu z najdôležitejších, ak nie rovno najdôležitejšiu hospodársku surovinu.

Ani ropa nie je, čo bývala
Zdroj: Reuters

Vízie o adekvátnej cene ropy sa v takom pestrom spolku ako je OPEC (plus Rusko), pochopiteľne, rozchádzajú. Ťažiť trošku viac v snahe pribrzdiť rast cien sa kartel dnes napokon asi odhodlá. Cenový rozptyl v druhej polovici roka určí tempo kolapsu produkcie vo Venezuele či prípadný útlm dodávok z Iránu. Núdza o robotníkov zas brzdí otváranie vrtov v USA. Predpovede tak z mesiaca na mesiac kolíšu aj o desiatky dolárov.

Dramatickú epochu zatiaľ nemožno uzavrieť. Výrazná kolísavosť komodity je signálom. Ak cenovka spraví mínus 70 a potom plus sto percent za dobu, ktorú trvá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.