Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2018, 00:00

Skrytý poklad v metropolách

Bratislava má celkovo 317 poslancov a Košice 221, pričom Bratislave rozlohou a počtom obyvateľov podobná Kodaň má len 55 poslancov.

Skrytý poklad v metropolách
Zdroj: Marek Kmeť

Vláda koncom minulého roka schválila Bratislave dotáciu 10 miliónov eur nad rámec zdrojov, ktoré má k dispozícii. Hlavné mesto už dlhodobejšie poukazuje na to, že na základe počtu obyvateľov by z podielových daní malo dostávať viac. Skryté rezervy, z ktorých by sa dali financovať verejné služby, však nielen Bratislava, ale aj mnohé ďalšie samosprávy majú aj inde.
 
Analytici Inštitútu finančnej politiky sa tentoraz pozreli na efektívnosť výkonu správy v dvoch slovenských metropolách – Bratislave a Košiciach. Optikou rovnakého vzorca, aký použili v pôvodnej analýze nazvanej Skrytý poklad v samospráve, sa dopracovali k zaujímavým výsledkom.
 
Bratislava a Košice sú jediné mestá s dvojúrovňovou samosprávou. Majú nielen svoje celomestské parlamenty a primátorov, ale aj starostov a zastupiteľstvá mestských častí. Bratislava má celkovo 317 poslancov a Košice 221, pričom Bratislave rozlohou a počtom obyvateľov podobná Kodaň má len 55 poslancov.
 
Ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.