Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.08.2018, 00:00

Roztratená Matica

S Maticou „nabetón rátal“ už Vladimír Mečiar. Dnes politici prísahu vernosti a infantilné prejavy priazne nežiadajú. Stačí, keď si na matičnej pôde zarečnia, hoci v nich niekedy prebúdza skryté pudy.

Roztratená Matica

Autor stanov Matice Slovenskej Ján Francisci sa nádejal, že sa stanú „zmluvou našej národnej jednoty, pod ktorej ochranou a vplyvom národ slovenský zjednotí, vyvinie a rozmnoží svoje duchovné a hmotné doteraz roztratené sily“. Hmotné sily – aspoň 23 miliónov korún z Národného pokladu, ktoré Matica vložila do nebankovky a už ich nevidela – sa skôr roztratili. A národná jednota? O tú sa usilujú vydaním denníkov ľudáckeho propagandistu Štefana Čulena, ktorý označil evanjelikov za vrahov a SNP za luteránsky puč. Prvý darca – evanjelický kňaz Juraj Natán Petian – by dve tretiny svojho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.