Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.09.2018, 00:00

Špirála chýb, epická panika a krach Lehman Brothers

Kolaps kapitalizmu sa odvrátiť podarilo. Skratkovité myslenie pretrváva.

Bola to klasická banková panika. Ibaže ľudia už nebežali do banky pýtať svoje peniaze, ale kapitál odtekal elektronickými potrubiami, ktoré pretkávali celý svet. V sobotu uplynie desať rokov od kolapsu investičnej banky Lehman Brothers, teda vrcholu – či skôr dna – veľkej hospodárskej recesie. Krach epických rozmerov bol katalyzátorom, ktorý dovtedy „benígnu“ recesiu pretvoril na najdrastickejšiu hospodársku kalamitu v živej pamäti.

Museli Lehmanovci padnúť, alebo sa ich dalo zachrániť? Traja hlavní krízoví manažéri – vtedajší šéf amerického Fedu Ben Bernanke a minister financií Hank Paulson a jeho nástupca Timothy Geithner – sa v odpovedi zhodnú: nie, záchrana nebola možná. Banka nemala dostatok kolaterálu, hodnotnej zábezpeky, a ani neexistoval kupca schopný zvládnuť jej záväzky.

Lehmanovci sa do problémov dostali po prasknutí realitnej bubliny na prelome rokov 2006 a 2007, keďže boli hlboko ponorení do toxických cenných papierov stojacich na spektakulárne nekvalitných hypotékach. Napredujúca recesia znižovala ochotu účastníkov finančného systému požičiavať si navzájom kapitál. A Lehmanovci boli veľmi závislí od prítoku ex

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.