Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.09.2018, 00:00

Slovensko bez šikovných cudzincov porastie pomalšie

Krajina potrebuje stratégiu na prilákanie odborníkov.

Slovensko bez šikovných cudzincov porastie pomalšie
Zdroj: Marek Kmeť

Otázka dňa nestojí tak, kedy a akých cudzincov z tretích krajín slovenská ekonomika potrebuje. Pripravovaná Stratégia pracovnej mobility cudzincov si správne stavia za prioritný krátkodobý cieľ prijatie takzvaných „hot-fix“ opatrení na riešenie aktuálneho nedostatku nízko aj vysoko kvalifikovaných pracovníkov na slovenskom trhu práce. Aby ekonomika aj naďalej „šliapala“, sú opatrenia hlavne v súvislosti so znižovaním administratívnej záťaže, zrýchľovaním vydávania povolení na pobyt a prácu, ako aj brandingom Slovenska, správnym krokom vpred.

Nikoho neprekvapí, že odmietavý postoj veľkej časti populácie Slovenska k cudzincom ako takým je vytváraný aj slabou integračnou politikou štátu, ale čiastočne aj neprispôsobilosťou časti cudzincov prichádzajúcich na Slovensko pracovať na miestach s nízkou pridanou hodnotou. A tu je kameň úrazu.

Témou číslo jeden v rámci diskusie o príchode cudzincov by však mala byť ich štruktúra a schopnosť krajiny jasne definovať podmienky a očakávania, za akých k nám budú prichádzať. Z dôvodu štruktúry slovenskej ekonomiky závislej od výroby dopravných pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.