Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.10.2018, 00:00

Skrývanie dane z poistenia prináša mnohé komplikácie

Zaúčtovanie novej povinnosti môže spôsobiť pokles poistného.

Skrývanie dane z poistenia prináša mnohé komplikácie
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Hneď potom, ako sa začiatkom októbra prehnala východoslovenskou obcou Lekárovce veterná smršť, premiér Peter Pellegrini vyčlenil na odstránenie škôd pol milióna eur. Tiež dodal, že je zo svojej rezervy ochotný po dohode so starostom riešiť aj individuálne problémy občanov, ktorí neboli poistení. Solidárnosť je chvályhodná, no dôležitejšie je, či by v záujme rozpočtovej zodpovednosti nebolo lepšie podobným výdavkov predchádzať – motivovať ľudí, aby si majetok poistili. Napríklad daňovým zvýhodnením. V realite však vidíme opak. Pri väčšine veľkých živelných udalostí sa dostane na pretras odškodnenie nepoistených z verejných zdrojov, kým poistených štát trestá „daňou za zodpovednosť“.


I keď treba uznať, že ministerstvo robí všetko pre to, aby daň nepôsobila ako zaťaženie konečného spotrebiteľa. Ak dnes rezort alibisticky opakuje, že transformáciu odvodu si vyžiadali samotné poisťovne, ignoruje podstatu. Finančníci nechceli kozmetickú úpravu, ale transparentný model podobný DPH. Predpis poistného by sa zvýšil o osemperce

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.