Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2018, 22:48

Brázda cez USA je hlboká. Dolár a svet si odfúknu

Trump škodiť neprestane, Kongres pracovať nezačne.

Brázda cez USA je hlboká. Dolár a svet si odfúknu
Zdroj: Reuters

Viac tweetov, menej obsahu. Mocenská rozštiepenosť 116. Kongresu bude reťazou pre Biely dom a snáď aj úľavou pre zvyšok sveta. Výsledky utorkových volieb ukázali, že brázda naprieč Spojeným štátmi sa prehlbuje. A nad ňou sa sťa rodoský kolos týči oranžová figúra.

Zdanlivo nemastný-neslaný výsledok (demokratické prebratie Snemovne reprezentantov; početnejšia republikánska väčšina v Senáte) by bol podstatne pikantnejší, nebyť účelového prekresľovania volebných okrskov (gerrymandering) a potláčania minoritných voličov (povinnosť ukázať doklad s fotografiou; škrtanie voličov zo zoznamov). Populus sa prosto nakláňa k demokratickým pozíciám. (Aj Hillary Clintonová získala o bezmála tri milióny hlasov viac ako Trump.)


Tomu bude zodpovedať aj druhý polčas prvého volebného obdobia prezidenta Donalda Trumpa: viac burcovania republikánskeho jadra rečami o ilegálnej migrácii, menej fiškálnych stimulov či infraštruktúrnych výdavkov.

Návrat kompromisov
Výkon moci sa počnúc januárovým návratom legislatívcov do Washingtonu celkom iste neskvalitní. Aktívny politik totiž aj tak väčšinu času trávi zháňaním sponzorov. Presadzovanie veľkých počinov, aký

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.