Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.11.2018, 00:00

Komentár Martina Behula: Miroslav Lajčák odchádza. Zberať by sa mal Robert Fico

Koalícia, v ktorej z lídrov najlepšie vychádza Béla Bugár, nemôže skončiť dobre.

Komentár Martina Behula: Miroslav Lajčák odchádza. Zberať by sa mal Robert Fico
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Keď sa v marci rekonštruovala vláda, nemuselo sa nám to páčiť, ale dalo sa tomu rozumieť. Dovtedajšia prax síce dávala v podobných prípadoch prednosť predčasným voľbám, ale v parlamentnej demokracii je hlas 76 „statočných“ často dôležitejší ako vôľa más.

Pohodlná väčšina sa našla, a tak politicky a ani ústavne nebolo čo riešiť. Iste, programové vyhlásenie novej vlády je plagiátom a kabinet stále čísluje svoje zasadnutia, ako keby už trištvrte roka nemal nového predsedu. Od vlády Petra Pellegriniho sa však nedalo čakať iné, ako to, že bude údržbárskou vládou.

Napokon, taký je aj jej šéf. Ministrom školstva, predsedom parlamentu i vlády sa stal ako náhrada. Dočasný záskok po demisii svojho predchodcu. Ale aspoň fungovala.

Pohodlná väčšina sa medzičasom scvrkla a bez občasnej asistencie prebehlíkov (alebo neonacistov) môže mať koalícia problémy s bežnou zákonodarnou prevádzkou. Odchod Miroslava Lajčáka však definitívne ukazuje, že vláda a celá vládna koalícia svoju stabilitu už sotva dokáže čo i len predstierať.

Robert Fico núti komentátorov každý deň prehodnocovať pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.