Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.12.2018, 00:00

Keď prezident vetuje

Vetovať zákony sa zdá byť zbytočnejšie ako presviedčať Andreja Danka, že máme kapitalizmus. Aby to vyšlo, často musí zasiahnuť vyššia moc.

Keď prezident vetuje
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Neposlušní poslanci sa umúdrili a osobitný odvod v parlamente prešiel. Vetovať zákony sa zdá zbytočnejšie ako presviedčať Andreja Danka, že máme kapitalizmus. Keď parlament neprelomil veto novely Obchodného zákonníka, Smer vinil dopravné zápchy a pád Viery Tomanovej na schodoch. Skrátka, aby to prezidentovi vyšlo, často musí zasiahnuť vyššia moc.


Najzdržanlivejší bol Michal Kováč. S priamou voľbou a vyššou legitimitou aktivizmus prezidentov rástol. Rudolf Schuster vracal Dzurindovým vládam priemerne viac ako jeden a pol zákona mesačne. Ústava dôvody nepredpisuje, no veto by malo slúžiť ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.