Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2018, 00:00

Dankov sused

Prezident má možnosť viceguvernéra nevymenovať, je tu precedens z čias Ivana Gašparoviča.

Dankov sused
Zdroj: HN/Peter Mayer

Odchádzajúcemu guvernérovi NBS Jozefovi Makúchovi by sme mohli za jeho kariéru vyčítať jadrnosť vo vyjadrovaní. Z tej však až prekvapivo rýchlo zišlo, keď na tlačovej besede k makroprognóze prišla reč na kandidáta na viceguvernéra Jozefa Hudáka.

Chápeme prečo. Guvernér poukázal na jeho nesúvisiace vzdelanie (Vysoká škola poľnohospodárska a Slovenská zdravotnícka univerzita) i rôznorodú prax, ktorá málo korešponduje s nárokmi na funkciu.

Makúchovo označenie „mimo misy“ v súvislosti Hudákovým nápadom zriadiť pod NBS zdravotnú poisťovňu je prakticky samonosné.

V odborných kruhoch nejde o známe meno. Aj preto ako odpoveď na otázku, kto vlastne Hudák je, často zaznie – Dankov sused. Pozícia viceguvernéra má totiž podľa nepísaných dohôd patriť SNS. Ani položky, ktoré sa v Hudákovom životopise týkajú financií, nehrajú celkom v jeho prospech. V rokoch 2004 až 2006 bol generálnym riaditeľom Poisťovne Tatra.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.