Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2018, 00:00

Dankov sused

Prezident má možnosť viceguvernéra nevymenovať, je tu precedens z čias Ivana Gašparoviča.

Dankov sused
Zdroj: HN/Peter Mayer

Odchádzajúcemu guvernérovi NBS Jozefovi Makúchovi by sme mohli za jeho kariéru vyčítať jadrnosť vo vyjadrovaní. Z tej však až prekvapivo rýchlo zišlo, keď na tlačovej besede k makroprognóze prišla reč na kandidáta na viceguvernéra Jozefa Hudáka.

Chápeme prečo. Guvernér poukázal na jeho nesúvisiace vzdelanie (Vysoká škola poľnohospodárska a Slovenská zdravotnícka univerzita) i rôznorodú prax, ktorá málo korešponduje s nárokmi na funkciu.

Makúchovo označenie „mimo misy“ v súvislosti Hudákovým nápadom zriadiť pod NBS zdravotnú poisťovňu je prakticky samonosné.

V odborných kruhoch nejde o známe meno. Aj preto ako odpoveď na otázku, kto vlastne Hudák je, často zaznie – Dankov sused. Pozícia viceguvernéra má totiž podľa nepísaných dohôd patriť SNS. Ani položky, ktoré sa v Hudákovom životopise týkajú financií, nehrajú celkom v jeho prospech. V rokoch 2004 až 2006 bol generálnym riaditeľom Poisťovne Tatra.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.