Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 00:00

Vianočná nesloboda

Futurológ Alvin Toffler hovoril o „preťažení voľbou“ z množstva alternatív. Dokonca poznamenal, že zo slobody výberu sa stáva „nesloboda“.

Vianočná nesloboda
Zdroj: Pixabay

V elektre si vyberáte z rovného tucta televízorov. Parametre sa líšia a porovnanie zaberá viac času, ako by ste chceli. Ak by bol len jeden typ v dvoch farbách, rozhodnutie padne za pár sekúnd.

Limity ľudského mozgu pri spracovaní podnetov naznačil ešte v roku 1956 psychológ George Miller v diele Magická sedmička, plus mínu s dva. O 15 rokov neskôr už futurológ Alvin Toffler hovoril o „preťažení voľbou“ z množstva alternatív.

Dokonca poznamenal, že zo slobody výberu sa stáva „nesloboda“. Tým nevelebíme totalitný režim. Najmä ak poznáme legendu o preťažení voľbou aj v socializme.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.