Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.12.2018, 00:00

Vianočná nesloboda

Futurológ Alvin Toffler hovoril o „preťažení voľbou“ z množstva alternatív. Dokonca poznamenal, že zo slobody výberu sa stáva „nesloboda“.

Vianočná nesloboda
Zdroj: Pixabay

V elektre si vyberáte z rovného tucta televízorov. Parametre sa líšia a porovnanie zaberá viac času, ako by ste chceli. Ak by bol len jeden typ v dvoch farbách, rozhodnutie padne za pár sekúnd.

Limity ľudského mozgu pri spracovaní podnetov naznačil ešte v roku 1956 psychológ George Miller v diele Magická sedmička, plus mínu s dva. O 15 rokov neskôr už futurológ Alvin Toffler hovoril o „preťažení voľbou“ z množstva alternatív.

Dokonca poznamenal, že zo slobody výberu sa stáva „nesloboda“. Tým nevelebíme totalitný režim. Najmä ak poznáme legendu o preťažení voľbou aj v socializme.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.