Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2019, 17:00

Komentár Martina Behula: Nech súdia politici. Ale nie Robert Fico

Trojnásobný premiér nemá na Ústavnom súde čo robiť.

Komentár Martina Behula: Nech súdia politici. Ale nie Robert Fico
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Kým technikálie relatívnych a absolútnych väčšín či kolaboratívnych modelov sú pre ľud (a azda aj jeho volených zástupcov) neznesiteľne nudné, pri kandidátoch na ústavných sudcov má o čom debatovať krčma i kaviareň. Najmä teraz, keď v sebe ústavného právnika našiel aj Robert Fico.

Nezavrhnime z voleja poslancov ako ochrancov ústavnosti.

​Rozdiel medzi kariérnym politikom, ktorý sa právu naozaj venoval naposledy pred takmer dvadsiatimi rokmi, keď zastupoval štát pred Európskym súdom pre ľudské práva a ústavnými právnikmi a vysokoškolskými pedagógmi, ktorí na ústavných súdoch už pôsobili a až potom sa stali zákonodarcami, musí vidieť každý.

Robert Fico nemá na Ústavnom súde čo robiť, o odbornej spôsobilosti Petra Kresáka alebo Jána Drgonca (bývalého poslanca zaniknutej ANO) niet pochýb. Fico je profesionálny politik, Kresák s Drgoncom sú právnici, ktorí si do politiky odskočili. A Radoslav Procházka si zaslúži možnosť dokázať domnienku autora, že je taký dobrý ústavný právnik, aký je zlý politik.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.