Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2019, 00:00

Keď treba potlačiť

Z čias, keď sa vek Slovenska počítal na mesiace, sa traduje historka, ako politici neúspešne žiadali „dotlač bankoviek“ – veď sa o tom nikto nedozvie a peniaze sa minú iba u nás, takže sa neporuší zákaz menového financovania.

Keď treba potlačiť
Zdroj: Ľubomír Kotrha

Slovná kanonáda Donalda Trumpa všade navôkol sa už stala tradíciou. Výpady voči šéfovi Fedu Jeromovi Powellovi s náznakom, že by mohol predčasne skončiť, však vzbudili silnejší ohlas. Trhy musel upokojovať minister financií Steven Mnuchin. Príklad z USA dobre ilustruje, aká dôležitá je centrálna banka a ako radi politici skúšajú túto nezávislosť spochybňovať.

Z čias, keď sa vek Slovenska počítal na mesiace, sa traduje historka, ako politici neúspešne žiadali „dotlač bankoviek“ – veď sa o tom nikto nedozvie a peniaze sa minú iba u nás, takže sa neporuší zákaz menového financovania. Dnes je to už len úsmevná spomienka. No fakt, že médiá neinformujú o výmenách názorov medzi centrálnou bankou a verejnými činiteľmi, ešte neznamená, že k žiadnym nedochádza. Predmetom však nie je monetárna politika, ale regulá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.